Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Икономист: Има един много сериозен спекулативен елемент в цените, които виждаме в стоките на дребно

Парите

Икономист: Има един много сериозен спекулативен елемент в цените, които виждаме в стоките на дребно

Икономист: Има един много сериозен спекулативен елемент в цените, които виждаме в стоките на дребно - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Според Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ след пиковите стойности на основните суровини на международните пазари през лятото 2022 година е започнал постепенен процес на успокоение и на намаление на цените на енергоизточниците, на металите, на зърнените култури, но за съжаление това не се е отразило на цените, които виждаме на нашите пазари.

„В България има един много сериозен спекулативен елемент в цените, които виждаме в стоките на дребно“, заяви за БНР икономическият анализатор към синдиката Петър Мишев.

Той припомни, че и земеделското министерство преди дни е оповестило, че имат официални данни за спекула. Експертът се надява, че проверките, предприети от институциите ще окажат влияние за нормализиране на пазара.

От КНСБ подкрепят идеята за публично обявяване на ценообразуването от магазините, за да има повече прозрачност и намаляване на спекулата.  Като драстичен пример посочват цената на млякото, която нараства от фермата до търговския обект в пъти. Експертът коментира и разликата в цената на едни и същи стоки в магазините от една и съща търговска верига у нас и в страни в ЕС.

„Всеки по веригата се опитва да прехвърли вината на някой преди или след него за високата цена, но потребители са тези, които страдат от цялата схема. Тук е ролята на държавата да установи къде нещата се пропукват и къде се извършват нелоялни търговски практики и къде се слагат надценки, които не отговарят на реалната пазарна ситуация“, посочи икономистът.

Пловдивчани също смятат, че цените в магазините са спекулативно завишени с поне 1/3. Разходите им за хранителни продукти са скочили драстично през последната  година, заради инфлацията и завишените цени в търговската мрежа. Пред Националното радио, гражданите коментират, че сумата която оставят в магазините ежедневно се е увеличила с 30% до 50%. По-високите разходи за храна са ги принудили да се лишават от неща, които не са от първа необходимост като дрехи и посещения на културни мероприятия.

Анкети