Парите
Конфиденциален документ от Лондон показва как изнудвачите на „Евроинс“ изнасяли пари от Румъния
От официален доклад става ясно, че нито една държавна румънска институция не е взела мерки да предотврати измамата
Към дата 1 януари 2023 с официални щети от 120 млн. евро на този етап, Аферата „Сити“ официално е най-голямата катастрофа на румънския застрахователен пазар. Това пише на 18 януари сайтът Libertatea.
Зрелищната катастрофа на „Сити Иншурънс“ стана известна и в България в последните седмици около изнудването на родния застраховател „Евроинс“. Българската компания обяви, че е притискана от лица от застрахователния надзор в Румъния и акционери на „Сити“ за сливане, предава fakti.bg.
Въпреки че според оценките „Сити“ е представлявала финансова пирамида, източила поне 300-400 млн. евро, и до днес, вече почти 2 години по-късно, делото е доникъде, а обвинени – няма. Преди няколко месеца в Румъния пристига и официален доклад от Лондон. Британците също разследват аферата заради появили се данни за британски фирми в нея. Докладът потвърждава, че огромни суми, плащани от румънците за задължителна застраховка, са изнесени извън страната между 2017 и 2021 г. преди схемата да се срине. Докладът вижда бял свят не по решение на властите, а защото с копие от него се сдобиват „Libertatea“, които го публикуват.
Конфиденциалният доклад говори за това, че нито една държавна румънска институция не е взела мерки да предотврати измамата. Британските данъчни проследяват парите и изпращат документа до властите в Букурещ, финансови и съдебни институции в страната. В доклада се говори за „преднамерена измама с безпрецедентни размери“, неплащане на щети и изнасяне на огромни суми зад граница.
„Притеснени сме, че фирмите „NDI Insurance & Reinsurance Brokers Limited“ и „Norwich Group“ са замесени в измама с румънската застрахователна компания „Сити“, започва анализът от Лондон. Двете споменати фирми са със седалище в град Норич и се появяват в документите на „Сити“ като техен презастрахователен брокер, което според информацията от данъчните във Великобритания не е истина. Адресът им е 9-и етаж, Norfolk Tower, ул. „Съри“ 48-52. През двете фирми парите на румънците са препращани към офшорни дестинации.
„Има опасения, че големи суми пари са прехвърлени от „Сити“ с фалшиви договори за презастраховане през „NDI“ до „Best Meridian Insurance“ на Каймановите острови и оттам към други лица и компании. Счита се, че голяма част от парите са насочени към компанията „Personal Health Limited“, чийто собственик е директорът на „Barclays bank“ на Сейшелите.
Британският доклад посочва конкретно лица и дати. „Потокът от „Сити“ към NDI започва през октомври 2017 г. – няколко месеца след като става ясно, че застрахователят трябва да премине към процедура по обявяване на банкрут. До такъв не се стига, защото акционерите пристъпват към друга крупна измама – да заблудят румънските власти и застрахователния надзор, че няма проблем с платежоспособността. За целта „създават“ фалшива сметка в швейцарската „Axion Swiss“ и дори фалшифицират e-mail адреса на банката, за да си „комуникират“ с регулатора в Букурещ.
„Нямаме търговски отношения със „City Insurance SA“ и сметка номер 14878488, представена на румънските финансови власти, никога не е съществувала“, съобщават през 2021 от Швейцария, открехвайки вратата към дръзката измама и към факта, че „Сити“ нямат пари, защото те са изнесени от Румъния.
Междувременно днес румънците вече плащат осезаемо по-скъпи полици „Гражданска отговорност“, като очакванията са цената да продължава да върви нагоре и през настоящата 2023 г. Основната причина е нуждата с новите застраховки да се покриват щети, останали непокрити от източената „Сити“. Синдикът, който се занимава с фалита „Transilvania Bankruptcy House“, настоява за обвинения за всички шефове на застрахователя, което така и не се случва вече близо 2 години по-късно. Застрахователният надзор пък настоява да не се публикуват много от документите, защото „има много числа, данни и ще се създаде объркване“. „Всъщност се надяват всичко да се замете“, коментира пред медията анонимен източник от застрахователния пазар.
За абсурдната ситуация в сектора свидетелстват трите последователни гръмки фалита на компании, които към момента на краха си са на върха в сферата с автомобилните застраховки – „Астра“ през 2016 г., „Карпатика“ през 2017 и „Сити“ през 2021. С минус от 120 млн. евро при обработени 68 хил. от 260 хил. искания за изплащане на щети и изчисления че общата открадната сума ще излезе 300-400 млн. евро, „Сити“ официално е смятана за „най-големият застрахователен фалит в румънската история“.