Парите
НСИ: Годишната инфлация у нас се забави до 1,2% през септември
Годишната инфлация у нас се забави до 1,2 на сто през септември, което е най-ниското ѝ ниво от март 2021 г. насам. Това става ясно от данните, публикувани в уебсайта на Националния статистически институт (НСИ). Припомняме, че равнището на годишната инфлация в страната през август беше 2,1 на сто.
От данните на НСИ става ясно също, че на месечна база инфлацията, измерена с индекса на потребителските цени (ИПЦ) през септември регистрира дефлация от 1%.
Рязкото забавяне на годишната инфлация през септември се дължи на по-слабо нарастване на цените в здравеопазването (с 1,8% спрямо повишение с 2,3% през август), като и в ресторантьорския и хотелиерски бизнес (със 7,2% спрямо 7,9% месец по-рано). В същото време намаляват транспортните разходи (спад със 4,7% след по-умерено понижение с 0,2% през август) и в сферата „развлечения и култура“ (понижение с 1,4% след растеж с 2,7% месец по-рано).
Инфлацията обаче се увеличи леко при храните и безалкохолните напитки (повишение с 2,4% при нарастване с 2,3% през август) и при алкохолните напитки и тютюневи изделия (с 5,6% срещу 5,5%).
Най-голямо намаление на цените през септември спрямо август бележи подгрупата „развлечения и култура“ (спад с цели 13,7%), следвана от „ресторанти и хотели“ (с 2,5%) и „транспорт“ (с 2,0%).
Цените в подгрупата „образование“ обаче се увеличават на месечна база с 3,3%, на „облекло и обувки“ - с 0,8%, на „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ - с 0,6% и на „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ - с 0,3 на сто.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през септември 2024 г. се повиши с 1,1% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се забави до 1,5% от 2,4% през август.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.
Индексът на цените за малката потребителска кошница пък остава без промяна през деветия месец на 2024 г., като се увеличава от началото на годината с 0,6 на сто.
Относно цените от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата най-сериозно увеличение през септември спрямо предходния месец има при хранителните продукти (увеличение с 0,5%) и при услугите (с 0,1%), докато цените на нехранителните стоки се понижават с 0,8 на сто.