Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Очаквано: След забраната за износ на домати от Турция цените у нас скачат с до 40%

Парите

Очаквано: След забраната за износ на домати от Турция цените у нас скачат с до 40%

За 2022 г. вносът на домати у нас се равнява на 75 000 тона, от тях 46 000 тона са били от южната ни съседка

Очаквано: След забраната за износ на домати от Турция цените у нас скачат с до 40% - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Заради земетресението в Турция и инфлацията там, южната ни съседка спря износа на домати до 15 април, включително и за България. 

Проверка в голям столичен пазар показва, че в момента доматите са предимно внос от Гърция, на цена за килограм между 3,80 лева за на-ниското качество и 6 лева за по-високия клас.

Направихме сравнение с произволен супермаркет. Там зеленчукът струва между 5,49 лева за по-евтините и 6,49 лева за по-скъпите за килограм.

Според Галя Петрова, която е редовен клиент на пазара, цените и сега са завишени.

„Самите домати хубаво производство, вкусни са, но цените не са по джоба на българина“, коментира тя пред БТВ.

Венцеслав Червенков е потомствен зеленчукопроизводител от Ново село. Отглежда по над 120 тона домати годишно. За да изкара първите на пазара в края на май, отоплява оранжериите си през нощта с печки духалки на ток.

„Страшно много поскъпнаха вече торовете - след войната с 200-300%. Повишаване на цените на тока… Всичко е с над 70-80% минимум. Като някои неща са над 200%“, коментира той.

Българските зеленчуци изчезват - родното производство е на минимум, а цените вървят стремглаво нагоре

Прогнозите на търговците са, че заради липсата на по-евтиния внос от Турция, вече ще купуваме и по-скъпи гръцки домати. Розовият на щанда на Венцислав струва 5,80.

„Може да стане 6,50 - 7 лева ектра качеството“, казва той.

Цената на българския домат от бранша обясняват с разликата в цената за електроенергията, която в Турция е в пъти по-евтина, а у нас е близо 70% от себестойността на зеленчука.

„Ние нямаме хранителна независимост, с изключение на зърнените култури. Това е фундаменталният въпрос“, посочи Цветан Цеков от Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци".

От камарата за "Плодове и зеленчуци" призоваха да не се купуват скъпи домати, за да може тези които продават с големи надценки да свалят цените.

Анкети