Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Пеканов: Няма да подадем следващото искане за плащане, докато новият парламент не приеме 12-те закона по ПВУ

Парите

Пеканов: Няма да подадем следващото искане за плащане, докато новият парламент не приеме 12-те закона по ПВУ

Срокът за подаване на документите към ЕК за втория транш от 724 млн. евро е изтекъл в края на март

Пеканов: Няма да подадем следващото искане за плащане, докато новият парламент не приеме 12-те закона по ПВУ - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Следващите пари от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) зависят от 12-те закона, които стоят и чакат да бъдат приети от новия парламент. Докато той не ги приеме, няма да подадем следващото искане за плащане.“ Това каза пред журналисти служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов след участието си в конференцията „България и Румъния – евроинтеграция по трудния начин?“.

Следващото плащане е за 724 млн. евро и затова ще призова депутатите не да ги оставят за някакъв бъдещ момент, а още от първия ден да гледат тези 12 закона“, посочи Пеканов.

Той коментира, че за момента няма директен риск за загуба на средства по ПВУ, но се събират забавяния, а времето е много малко - до 2026 г. По думите му, ако се бавим със сегашните цели, по-нататъшните може да не можем да ги изпълним, така че рискове има.

Вицепремиерът обясни, че Европейската комисия не налага санкции при забавяне, но датата за подаване на искането за втория транш е била за първото тримесечие на тази година, а вече сме във второто.

„Надяваме се да можем да подадем във второто или третото тримесечие, за да не се събират прекалено много забавяния“, допълни той.

Относно предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост, Атанас Пеканов каза, че министърът на енергетиката Росен Христов миналата седмица е бил в Брюксел и там е показал защо през миналата година в общи линии е било невъзможно да се изпълнят някои от целите за ограничаване на работата на въглищните централи.

„Сега процесът продължава по линия на REPowerEU – новият инструмент, какви инвестиции и какви други алтернативни ангажименти могат да се предложат, ако не се изпълнят ангажиментите за въглищните централи“, допълни той.

Пеканов посочи, че следващата среща на министър Христов ще бъде на 20 април. 

На въпрос дали има риск да ни разделят от Румъния за Шенген, Атанас Пеканов отговори, че се борим да продължим процеса заедно. Той напомни, че трябва да се покрие един основен критерии, а именно инфлацията да падне.

Това ще се случи следващите месеци. Трябва да бъдат приети някои закони, за да отговаря и нашата законова рамка на тази в еврозоната. Когато това се случи, България ще покрие критериите и страната трябва да стане член. Според мен през 2025 г. България може да бъде член на еврозоната.", отбеляза служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства

Пеканов коментира и прогнозата на Министерство на финансите за забавяне на икономическия растеж на страната.

„Това е временно явление за тази година. Знаете, че прогнозата за растеж за следващата година е за по-висок от тази година. Тази година това ще бъде на база и на затягането на паричната политика и вероятно и на фискалната политика в цялата Еврозона“, категоричен е той.

Анкети