Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Пеканов: Ще загубим пари по ПВУ, ако се откажем от декарбонизация и не предложим алтернативни мерки

Парите

Пеканов: Ще загубим пари по ПВУ, ако се откажем от декарбонизация и не предложим алтернативни мерки

„Процесът по предоговаряне на ПВУ продължава, като целта е всички промени да бъдат изпратени неофициално на Европейската комисия до средата на настоящия месец, а до края на юни да бъдат представени и официално", коментира от парламентарната трибуна вицепремиерът по управление на европейските фондове Атанас Пеканов по време на изслушването му в Народното събрание

Пеканов: Ще загубим пари по ПВУ, ако се откажем от декарбонизация и не предложим алтернативни мерки - Tribune.bg
Снимка:
© НС

Има огромен риск, ако страната ни се откаже от реформата по декарбонизация без да има алтернативни предложения за постигане на целите заложени в ПВУ в раздел „Енергетика“ да загубим голяма част от парите по Плана. Това обяви от трибуната на парламента вицепремиерът по управление на европейските фондове Атанас Пеканов по време на изслушването му в Народното събрание.

„Предоговарянето на промени в тази част е възможно и е в ход, но при условие, че бъдат предложени алтернативни мерки с еквивалентен ефект, с които да бъде постигната тази цел за декарбонизация на страната ни до 2026 година. Реформата за декарбонизация и постигането на енергийните цели ще се отрази сериозно на средставата, които България ще получи“, коментира още той.

„Знаете, че имахме вече такъв етап – 10% трябваше да се намалят емисиите за миналата година. Служебният кабинет не предприе стъпки да прави това, защото това нямаше да бъде рентабилно и смислено за страната ни поради редица обстоятелства“, обясни Пеканов пред депутатите.

По негови думи на 10 март 2023 г. Министерство на енергетиката е изготвило позиция, с която се обосновават обективните обстоятелства поради, които за България е било невъзможно, предвид енергийната среда в Европа да се ограничава работата на въглищните централи.

„Въз основа на тази позиция бяха изготвени промени по Плана и бяха проведени срещи с представителите на синдикатите. Те бяха информирани за очакванията на ЕК да види реални предложения и мерки за нарастване на зелената енергия в енергийния ни микс и по този начин да бъдат заменени текущите реформи, чрез по-високи цели за декарбонизация под формата на други ангажименти, които да имат равностоен ефект – това е начина да получим парите“, обясни служебният вицепремиер.

Припомняме, че след решение на НС, публикувано в държавен вестник на 20-ти януари 2023 г. служебното правителството трябваше да промени Плана за възстановяване и устойчивост в частта „Енергетика“, като по тази линия България може да получи около 5.7 млрд. лв. до 2026 г.

„Още след решението на парламента много отговорно започнахме процеса по предоговаряне. На 26 януари от мое име беше изпратено писмо до ЕК, с което аз ги информирах за решението на НС, с което България се задължава да реформира ПВУ част „Енергетика“. Аз отбелязах в писмото, че сред тези промени е включено и отпадане на реформата, целяща намаляването на емисиите въглероден диоксид от производството на електроенергия с 40% и гарантиране работата на въглищните централи без ограничения поне до 2038 година. Посочихме, че правителството започва ясни и конкретни разговори по подготовката за представянето на т.нар. „обосновано искане“ за изменение на ПВУ въз основа на чл. 21, както беше посочено и в решението на парламента“, обясни Атанас Пеканов.

И уточни, че на 2 февруари 2023 г. е бил получен отговор от ЕК, в който е била изразена готовност за провеждане на конструктивен диалог с българските власти по отношение на техническите детайли.

„В този отговор беше посочено, че ревизирания план трябва да продължи да съответства на критериите, които са по регламента на ПВУ. Една от препоръките от 2020 година е, че трябва да се постигне постепенна декарбонизация на икономиката, включително във въгледобивните райони. Парите по този механизъм идват, за да се постигнат дадени цели. В отговора до страната ни се посочва също, че реформите и инвестициите от ПВУ към момента са от основно значение за справяне с тази препоръка и всяко изменение в това отношение следва да предвижда мерки с равностоен ефект“, обясни служебният вицепремиер.

Пеканов увери също, че вероятно до края на юни България ще представи на Европейската комисия пакет от искания за промени в поетите ангажименти в сектор енергетика, по-конкретно заявките за декарбонизация.

„Процесът по предоговаряне на ПВУ продължава, като целта е всички промени да бъдат изпратени неофициално на Европейската комисия до средата на настоящия месец, а до края на юни да бъдат представени и официално", коментира той.

Отчет на получените средства по ПВУ

По думите на Атанас Пеканов България е в „златната среда“, защото до момента сме получили около 25% от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост.

„Има шест-седем страни, които въобще не са направили искане за първо плащане. Целта ни е да не се допусне забавяне на изпълнението по време на предоговарянето, както и загуба на европейски средства по Плана, добави Пеканов. Той подчерта, че преговорите по предоговаряне продължават. По думите му възможно най-скоро, след като приемем необходимото законодателство, да получим средствата по втория транш.

Служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства напомни, че България е получила първия транш по ПВУ през декември благодарение на работата на служебното правителство и обясни, че средствата се съхраняват в Министерство на финансите и се разпределят и разплащат от министерството на база на определените проекти.

От получените пари по Плана за възстановяване и устойчивост на стойност 2,7 млрд. лв. най-много разплащания са направени към софийското метро.

„Както знаете, България получи първия транш на парите през декември благодарение на служебния кабинет. Средствата се използват по договорите, които Министерството на финансите е сключило с другите министерства", посочи Пеканов.

Той обясни, че парите се изплащат, когато видят готови проекти и заяви, че няма риск средствата да не отидат по предназначение, като благодари на „Метрополитен“ за добре свършената работа.

Анкети