Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Ресорната парламентарна комисия обсъжда на второ четене проекта на Бюджет 2023

Парите

Ресорната парламентарна комисия обсъжда на второ четене проекта на Бюджет 2023

Ресорната парламентарна комисия обсъжда на второ четене проекта на Бюджет 2023 - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Ресорната парламентарна комисия се събира извънредно днес, за да обсъди на второ четене проекта на Бюджет 2023.

След редица протести на синдикати и представители на държавния сектор депутатите предлагат ръст от десет до тридесет на сто на възнагражденията на работещите в някои бюджетни сфери.

Служители в МВР на протест под прозорците на Асен Василев, искат 10% увеличение на заплатите
Работещите в Спешна помощ на протест – искат ръст на заплатите и по-добри условия на труд (СНИМКИ)
КНСБ и общественият сектор протестират срещу Бюджет 2023 - искат справедливи доходи (СНИМКИ)

Това става известно от преглед на постъпилите между двете четения на проектозакона за бюджета за тази година 84 предложения, публикувани на интернет страницата на парламента, голяма част от които са за увеличение на възнагражденията.

На 12 юли парламентът прие на първо четене държавния бюджет за тази година с подкрепата на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната - Демократична България“ и ДПС. Против бяха от „БСП за България“, „Възраждане“ и „Има такъв народ“.  Въздържа се един народен представител - от ГЕРБ-СДС. Народното събрание отхвърли проекта за държавен бюджет с включен проект на Висшия съдебен съвет.

Проектобюджет за 2023 г. е разработен при параметри в рамките на Маастрихтските критерии, с което правителството изпълни един от основните си приоритети - да осигури на държавата редовен бюджет за 2023 г. с дефицит до 3 на сто от БВП, без да се увеличават данъците и без да се ограничават социалните плащания, посочва вносителят.

Макроикономическата прогноза на Министерството на финансите предвижда през 2023 г. растеж на брутния вътрешен продукт от 1,8 на сто и достигане на размер от 184,5 млрд. лева. Очакванията са в края на 2023 г. инфлацията да се понижи до 5,6 на сто, а средногодишната да бъде 8,7 на сто, което се дължи на намалението на цените на храните и енергийните стоки.

Минималната работна заплата се запазва на 780 лева. Предвидено е увеличение на разходите за персонал с 10 на сто за структурите, които не са получили такова увеличение през 2022 г., и 15 на сто - за структурите в общинската администрация.

Запазват се ставките на всички данъци, с изключение на тази на газа, която се връща обратно на 20 процента.

По думите на финансовия министър Асен Василев 111 млн. лв. допълнително са заделени във връзка с новия размер на линията за бедност, което е важно при определяне на помощта за хора с увреждания; има допълнително 50 млн. лв. по дейности по Закона за социалното подпомагане, свързани също с новата линия за бедност и 30 млн. лв. още по Закона за семейните помощи за деца. Предвидени са 31 млн. лв. повече във връзка с въведената нова еднократна помощ за учениците от 1-5 клас. Увеличени са стипендиите на студентите и учениците.

Студентските съвети искат увеличение на стипендията за успех в проектобюджета за 2023 г.

38 млн. лв. са предвидени за саниране на студентски общежития, 80 млн. лв. за реконструкция, надстрояване на детски градини. Предвидени са 5 млн. лв. допълнително за нови спортни площадки, както и 20 млн. лв. за компенсиране на разходите за отглеждане на деца, които не са приети в детски градини и ясли.

Анкети