Парите
Родители на протест: 5 месеца чакаме компенсациите за ясла и детска градина

Гневни родители излязоха на протест пред Министерски съвет, защото държавата бави компенсациите на децата, които не са приети в държавни и общински детски градини и ясли.
Родителите призовават за реформа в системата.
Надявам се някой да ни покани на среща и да чуе нашите неволи. На първо място е да се направи промяна на този механизъм за изплащане на компенсации на родителите за деца в частни ясли и градини. Няма как да чакаш нещо 5 месеца, след като си платил и при това става въпрос за деца, каза Моника Василева в интервю пред БНР.
Тя е сред организаторите на протеста на родителите, който се проведе днес от 8.30 часа пред сградата на Министерския съвет. Василева е родител на дете, което две години е извън системата. „Целият проблем е механизмът, който са сътворили", заяви жената и уточни, че търпи три месеца загуба на компенсации, които се изплащат около петия месец.
„От септември имам право да получавам тези пари и нито веднъж не сме ги получили в срок. Сега получихме за януари и февруари. А в община „Люлин“ още не са ги получили, вероятно тази седмица ще ги получат“, обясни Моника Василева.
По думите ѝ има половинчата рамка на механизма за компенсацията:
„Имаме срок да подадем документите към районните общини, те имат срок да ги подадат към МОН и МЗ и има дупка - без срок за гласуване на акт в МС. А пък вече срокът за изплащане е след гласуване от МС и обнародване в Държавен вестник. Надявам се да има някакъв определен срок, точен и публичен, защото сме написали многобройни сигнали до институциите и срещаме само мълчание“.
В най-добрия случай отговорът, който родителите получават от институциите, е входящ номер, уточни Василева.
Василева отбеляза, че това е доста трудоемко за млади родители, които се опитват да работят, за да отгледат децата си. По думите ѝ родителите нямат вина, че някой 30 години назад не е помислил какво ще се случи с това застрояване, с липсата на детски градини, места, персонал, медицински сестри, които да се грижат за децата. „Не позволяват на родителите да имаме един пълноценен начин на живот за нашите деца“, добави тя.
Според майката първо трябва да се промени самият механизъм, тъй като той за родителите е неадекватен. „Няма как да коментират навременно изплащане, след като ние ги получаваме след 5 месеца. Смятам, че първо трябва да започнем оттам подаването на документи да се случва в по-нормален срок, да не е за два месеца и оттам нататък срокът да се скъси и от самите институции“, каза още Василева.
По думите на Василева минимумът за целодневна ясла е 1200 лв., като варира до 1650 лв., а за детските градини е чувала и за по-високи суми.
„Обезщетението покрива 1/3 от това, което плащаме – то е 510 лв. засега. От март месец със задна дата ще влезе 580 лв., което пак не е нищо, защото се получава едно разделение между родителите“, коментира още майката.