Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Съдебно решение в САЩ: Интернет гигантът Google има незаконен монопол при търсенето и рекламата

Парите

Съдебно решение в САЩ: Интернет гигантът Google има незаконен монопол при търсенето и рекламата

Съдебно решение в САЩ: Интернет гигантът Google има незаконен монопол при търсенето и рекламата - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Американски съд постанови, че интернет гигантът Google има незаконен монопол при търсенето и рекламата. През 2020 г. американското министерство на правосъдието на Съединените щати предяви иск срещу компанията за предполагаем незаконен монопол с аргумента, че нейната господстваща позиция в интернет вреди на потребителите.

Главният прокурор на Съединените щати Мерик Гарланд заяви, че решението е „историческа победа за американския народ“.  Това е едно от няколкото дела, заведени срещу големите технологични компании, тъй като американските антитръстови власти се опитват да засилят конкуренцията в индустрията.

Все още не е ясно какви санкции ще понесат Google и компанията -майка Alphabet в резултат на решението. Глобите или другите обезщетения ще бъдат решени в бъдещо изслушване.

В решението си американският окръжен съдия Амит Мехта заявява, че Google е платила милиарди, за да гарантира, че е търсачката по подразбиране на смартфони и браузъри. „Google е монополист и е действал като монополист, за да запази своя монопол“, пише съдия Мехта в становището си от 277 страници.

Alphabet заяви, че планира да обжалва решението. „Това решение признава, че Google предлага най-добрата търсачка, но заключава, че не трябва да ни бъде позволено да я направим лесно достъпна“, се казва в изявлението на компанията.

Федералните антитръстови регулатори са завели други висящи дела срещу големи технологични компании - включително Meta Platforms, която притежава Facebook, Amazon.com и Apple Inc - обвинявайки ги в управление на незаконни монополи, пише още Би Би Си.

Решението за Google идва след 10-седмичен процес във Вашингтон, в който прокурорите обвиниха търсачката, че харчи милиарди долари годишно за Apple, Samsung, Mozilla и други, за да бъдат предварително инсталирани като търсачка по подразбиране на различни платформи.

САЩ смятат, че Google обикновено плаща повече от 10 милиарда долара (7,8 милиарда паунда) годишно за тази привилегия, осигурявайки достъпа си до постоянен поток от потребителски данни, което помогна да запази позициите си на пазара.

Това, според прокурорите, означаваше, че други компании не са имали възможност или ресурси да се конкурират смислено.

Анкети