Парите
Шалапатова: В Бюджет 2024 са заложени 28 млн. лева повече по Закона за хората с увреждания
„Най- голямата подкрепа с този бюджет е всъщност инвестицията от над 400 млн. лева, която допълнително се предоставя на социалната система. Нашата аргументация, с която защитавахме тази допълнителна инвестиция на социалния бюджет беше в посока таргетиране и целенасочване на всички социални помощи. Тъй като много често има подпомагане, което се дава в еднакъв размер на различни лица, които имат различни потребности. Реално говорим за неравенство“. Това обяви в ефира на Нова Нюз министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.
По думите ѝ с настоящата инвестиция ще се подобри ефективността на социалното подпомагане, за което от МТСП имат по-голяма амбиция.
„Идеята ни е каквато е потребността на хората и каквато е тяхната нужда, точно такава финансова и материална подкрепа да получат, а не тя да бъде на калпак“, обясни министърът на труда и социалната политика.
За да се случи това обаче трябва да се подобри професионалната оценка на потребностите на хората.
„Като подобрим тази оценка ние ще можем да насочим спрямо нея първо съответната социална помощ, която е материална или финансова и втората добра новина е разгръщането на една добра система от различен тип социални услуги“
Министър Шалапатова визира дневните социални цнтрове, както и центровете за логопедична и психологическа подкрепа.
„Реално над 120 млн. лева ще бъдат инвестирани именно в изграждането на такава инфраструктура от социални услуги, защото всички научни изследвания показват, че само с подпомагане ние не можем да изкореним бедността“, обясни Шалапатова и подчерта, че неефективната социална политика е тази, която работи в посока единствено към материално и финансово подпомагане.
„Реално едно лице, колкото по-дълго време само го подпогаме и то без да сме оценили неговите индивидуални потребности и без срещу тази помощ да търсим ефект, тоест самото лице да стане активно, да участва на пазара на туда, да спре да очаква държавата винаги да го подпомага пасивно“, обясни социалният министър.
Тя опредили като добра новина, че след повишаването на линията на бедност и спрямо новия праг от 526 лева, самият размер на всички финансови помощи месечни или еднократни също ще се повишат.
„Реално това означава 75,6 млн. лева повече в Закона за социално подпомагане, близо 28 млн. лева повече по Закона за хората с увреждания. Тоест това е новата ни политика“, обобщи Иванка Шалапатова.
Шалапатова посочи, че имат за цел, заедно с Министерството на финансите и работодателите да подобрят средата за хората с увреждания, така че те да участват активно в пазара на труда. По нейни думи има успешен диалог по темата.
„Всъщност политиката за хората с увреждания е нащата най-амбициозна политика за реформа именно, защото има какво да се направи, за да се постигне пълна гаранция на правата за хората с увреждания. Говорейки за бюджета искам да подчертая, че една от помощите за тези хора, която не е увеличавана от 2017 година сега ще бъде увеличена. Говоря за месечната помощ, която се предоставя на семейства на деца с увреждания и ще достигне до максимален размер от 1180 лева месечно“, съобщи социалният министър.
Шалапатова обясни, че общо 27 000 са децата с увреждания, които получават месечната финансова помощ.
Надеждите, които от МТСП имат са, че повишението на МРЗ ще повиши и качеството на услугите, които извършват социалните лични асистенти у нас.
„Нашата амбиция, за която имам подкрепата и на НСОРБ, е да работим в посока тази грижа да бъде много по-професионална“, обясни министър Шалапатова.
По повод протеста на социалните работници тя коментира:
„Социалните работници имат в мое лице най-силният съмишленик“, Шалапатова допълни, че ще има увеличение на заплатите им, но все още не е ясно с колко ще бъде то.