Парите
Световният индекс на цените на храните пое нагоре през юли
Индексът на световните цени на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) се възстанови през юли от двегодишните си дъна, тъй като пазарите на растителни масла се повишиха след подновеното напрежение около износа на зърно от Украйна и опасенията относно световното производство, предаде Ройтерс.
Ценовият индекс на ФАО, който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна средно 123,9 пункта през юли срещу ревизирани 122,4 за предходния месец, съобщиха от агенцията.
Отчитането през юни, първоначално дадено като 122,3, беше най-ниското за индекса от април 2021 г.
Резултатът от юли беше с почти 12 на сто по-нисък от преди година и с 22 на сто под пика за всички времена през март 2022 г., точно след началото на руската инвазия в Украйна.
Индексът на цените на растителното масло на ФАО се повиши с 12 на сто в сравнение с юни, прекъсвайки серия от седем поредни месечни спадове, каза агенцията.
Слънчогледовото олио се възстанови с повече от 15 на сто на месечна база, главно поради несигурността, създадена от решението на Русия да напусне Черноморската инициатива за зърно, позволяваща доставки от Украйна, посочи ФАО.
Производствените опасения и покачващите се цени на суровия петрол доведоха до повишаване на други растителни масла.
Индексът на цените на зърнените храни на ФАО се понижи с 0,5 на сто през юли, тъй като спадът на пазарите на груби зърна компенсира по-високите нива на пшеницата и ориза.
Цените на царевицата паднаха поради перспективата за прибиране на реколтата в Южна Америка и производството в САЩ ще попълни запасите, предаде БТА.
За разлика от това, съмненията относно украинския износ и сухото време в Северна Америка повишиха цените на пшеницата, а индексът на ориза се изкачи до най-високата си стойност от почти 12 години след забраната за износ от Индия, сподели ФАО.