Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Тихомир Тошев със съвет: Парите за подаръци да не надвишават 10% от заплатата

Парите

Тихомир Тошев със съвет: Парите за подаръци да не надвишават 10% от заплатата

Тихомир Тошев със съвет: Парите за подаръци да не надвишават 10% от заплатата - Tribune.bg
Снимка:
© кадър/БНТ

„Ако нямаме спестени пари за подаръци, а ще харчим от заплатата е добре сумата да не надвишава 10%“, това коментира пред БНТ кредитния консултант Тихомир Тошев.

По думите му, ако вече сме заделили пари за подаръци това няма да окаже влияние върху средствата, които ще имаме и след празничните дни.

На въпрос има ли българинът култура да пести пари за подаръци още от лятото той отговори, че вече се наблюдава такава. По думите на Тошев това се е изградило от предишната криза 2008-2009 година.

„Тогава хората видяха, че ако нямаш спестени пари е трудно. Тогава започна това пестене. Тогава имахме 22 млрд. лева спестени в банките, а сега сумата е 68 млрд. лева“, посочи той.

„За съжаление хората с ниски доходи не могат да си позволят да спестяват, но около 60 на сто от българите спестяват“, заяви Тошев.

По отношение на кредитите, той заяви, че се наблюдава една не добра тенденция, която е започнала с повишаването на инфлацията и цените, а именно теглене на бързи кредити и то от хора с ниски доходи.

„Посягането към бързите кредити тази година е различно, защото самите компании започнаха да предлагат финансиране с по-големи суми. Има такива, които дават до 5 хиляди лева. Но оскъпяването остава същото. То е високо между 100 и 200 процента. Когато се вземе такъв кредит и се разсрочи за няколко години нещата започват да не са добре, защото при първа невъзможност да се погасява в паниката се тегли втори бърз кредит, след това трети и се влиза е една спирала“, коментира той.

„Работата на финансовите институции е продават кредити, а от нас зависи дали ни трябва или не“, така отговори той на въпрос, че и банките се обаждат на клиентите си, за да им предлагат финансиране под формата на кредит.

Що се отнася до рекламите за кредитни карти, Тошев заяви, че те реално са замяна на бързите кредити.

„Може да имаме такава карта, но при един умерен лимит. Да се знае как точно да се ползва“, обясни той.

Все пак експерта посочи, че при кредитните карти оскъпяването е далеч по-малко от това на бързите кредити и е в размер на около 11%, а сумата която е изтеглена се погасява със следващата заплата.

„Добре е хората да се информират как точно работи кредитната карта. С нея може да се плаща на много места в България, но да се знае, че сумата се дължи на заплата“, посочи Тошев.  

„Всички искаме да изкараме един хубав празник, но трябва да се овладяваме и да харчим по опредения за това бюджет“, посъветва Тошев, за да не оставаме след празниците без пари.

Анкети