Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Трудности за китайската икономика: Младежката безработица скочи до 17,1% през юли

Парите

Трудности за китайската икономика: Младежката безработица скочи до 17,1% през юли

Трудности за китайската икономика: Младежката безработица скочи до 17,1% през юли - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Според официални данни младежката безработица в Китай се е повишила до 17,1% през юли, което е най-високото ниво за тази година, тъй като втората по големина икономика в света е изправена пред все по-сериозни трудности.

Китай се бори с нарастващата безработица сред младите хора, силно задлъжнелия сектор на недвижимите имоти и изострящите се търговски проблеми със Запада.

Китайският премиер Ли Цян, който отговаря за икономическата политика, призова затруднените компании да бъдат „чути“ и „трудностите им да бъдат наистина преодолени“, според държавната информационна агенция Синхуа.

Публикуваният от Националното статистическо бюро (НСБ) показател за безработицата сред младежите на възраст от 16 до 24 години се е повишил значително спрямо 13,2% през юни.

Внимателно наблюдаваният показател достигна своя връх от 21,3% през юни 2023 г., преди властите да преустановят публикуването на данните, а по-късно да променят методологията си, за да изключат студентите.

Близо 12 млн. студенти завършиха китайските университети през юни тази година, което засили конкуренцията на и без това трудния пазар на труда и вероятно обяснява рязкото увеличение на безработицата през юли.

През май президентът Си Дзинпин заяви, че борбата с младежката безработица трябва да се разглежда като „основен приоритет“.

Сред младежите на възраст между 25 и 29 години равнището на безработица за юли е 6,5%, което е повече от 6,4% през предходния месец.

За работната сила като цяло равнището на безработица е 5,2 %.

Данните на НСБ обаче дават непълна представа за цялостната ситуация със заетостта в Китай, тъй като отчитат само градските райони.

Новите данни за безработицата идват на фона на други разочароващи икономически данни от Пекин, включително данни, показващи намаляване на промишленото производство, въпреки неотдавнашните правителствени мерки, насочени към стимулиране на растежа.

Ръстът на промишленото производство отслабна през юли, като увеличението от 5,1% през месеца се понижи спрямо 5,3% през юни и не отговори на прогнозите на анализаторите.

Големите китайски градове също така регистрираха пореден спад на цените на недвижимите имоти през миналия месец, което е знак за вяло търсене.

Търсенето на банкови кредити също се сви за първи път от близо 20 години, според официални данни, публикувани по-рано тази седмица.

Международните предизвикателства също се увеличават, като Европейският съюз и Съединените щати все по-често налагат търговски бариери, за да защитят пазарите си от евтините китайски продукти и предполагаемата нелоялна конкуренция.

Анкети