Парите
Йената достигна 34-годишно дъно спрямо долара
Йената достигна 34-годишно дъно спрямо долара, малко повече от седмица след като Японската централна банка (ЯЦБ) обяви дългоочакваното повишение на лихвения процент, с което се отказа от дългогодишната изключително разхлабена парична политика.
Единицата отслабна до 151,97 за долар, което е най-ниската ѝ стойност от 1990 г. насам, което породи спекулации, че властите ще се намесят на пазарите, за да подкрепят валутата.
Скоро обаче стойността ѝ се възстанови до нива от около 151,72.
Спадът настъпи, след като високопоставен служител на централната банка предположи, че засега тя ще продължи да провежда стимулираща политика, повтаряйки предишни коментари от страна на ЯЦБ.
През последните две години йената рязко отслабна от нива от около 115 спрямо долара преди нахлуването на Русия в Украйна.
Докато централните банки по света агресивно повишаваха лихвените проценти, за да се справят с рязко нарастващата инфлация, предизвикана от войната в Украйна и други фактори, Японската централна банка се придържаше към ултрахлабавата си политика, което доведе до понижаване на курса на йената.
Миналата седмица обаче банката най-накрая направи крачка встрани от програмата си за парично стимулиране - повиши лихвените проценти за първи път от 2007 г. насам.
Оттогава насам обаче йената продължава да се понижава и служител от японското финансово министерство намекна за потенциална намеса на валутния пазар.
„Не можем да толерираме прекомерното движение, основано на спекулации, което има огромен отрицателен ефект върху националната икономика“ заяви Масато Канда.
„Ще предприемем подходящи мерки срещу прекомерното движение, без да изключваме каквито и да било средства.“