Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Притеснени от конкуренцията: Корпорации за роботика в САЩ искат национална стратегия за индустрията

Технологии

Притеснени от конкуренцията: Корпорации за роботика в САЩ искат национална стратегия за индустрията

Притеснени от конкуренцията: Корпорации за роботика в САЩ искат национална стратегия за индустрията - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Boston Dynamics

Американските компании в областта на роботиката предупредиха властите, че могат да загубят световната надпревара в роботиката, съобщава Fortune. 

На среща с правителствени лица представители на корпорации за роботика от Tesla, Boston Dynamics, Agility Robotics и други ИТ фирми отбелязаха, че без национална стратегия за развитие на индустрията страната може да загуби надпреварата в роботиката - например от Китай. 

Китай e сред лидерите на пазара на индустриални роботи

Джеф Карденас, ръководител на стартъпа Apptronik, припомни, че американската компания General Motors пусна първия индустриален робот през 1961 г. Той отбеляза, че САЩ имат добри шансове да останат лидер на пазара, но развитието на изкуствения интелект изравнява условията. „Съединените щати може да загубят не само надпреварата в роботиката, но и надпреварата в областта на изкуствения интелект“, отбеляза Асоциацията за напреднала автоматизация (A3). Нейните членове посочиха, че Китай и други страни вече имат национална стратегия. Асоциацията също така предложи въвеждане на стимули за роботизирани компании и за масово въвеждане на роботи в индустрията. 

Мъск: Optimus може да се появи на пазара в края на 2025 г.

Мениджърът на проекта Tesla Optimus Джонатан Чен също говори за важността на мащабирането. Той отбеляза, че рано или късно роботи ще бъдат изпратени на Марс, но необходимите производствени възможности трябва да бъдат осигурени сега. 

През февруари изследователи от Масачузетския технологичен институт казаха, че китайските производители на автомобили масово се ориентират към създаването на хуманоидни роботи. Пробивът отчасти се дължи на факта, че китайските власти подкрепят бизнеса със стимули.

Анкети