Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Без телефон в училище отчита успех в Нидерландия, Белгия може да я последва

Технологии

Без телефон в училище отчита успех в Нидерландия, Белгия може да я последва

Без телефон в училище отчита успех в Нидерландия, Белгия може да я последва - Tribune.bg
Снимка:
© apoblog-apostol.blogspot.com

Точно една година измина откакто в нидерландските училища бяха забранени телефоните по време на час. Резултатът е, че гимназистите са станали по-социални по-между си, а в часовете са по-фокусиране. В направена анкета отговорите са дали учители и директори на 600 средни училища.

Като право в десетката го определят и от образователното министерство на кралството. Държавният секретар по образованието Мариел Пол със задоволство казва, че добрите резултати в часовете са си проличали още на шестия месец след експерименталното въвеждане на забраната.

Образователният експерт признава, че с притеснение е следил процеса, но за изненада и учителите, и учениците бързо се адаптирали към новата ситуация.

„Учениците вече си говорят повече помежду си, обръщат повече внимание на учебната среда, знаят повече за ежедневието и интересите на съучениците си“, посочва Пол, цитиран от сайта nu.nl.

От министерството не крият, че в някои училища е имало напрежение, но и там ситуацията се е успокоила.

Бързият успех на забраната според директорите се дължи на факта, че в много училища на страната по преценка да ръководствата е била вече въведена подобна мярка.

В училищата мобилните телефони все пак могат да се използват - само ако са необходими за урока, например за медийната грамотност. Или пък ако ученик трябва да носи телефон със себе си по медицински причини. Ако някое от тези неща не са важни за детето – телефонът оставка вкъщи или в ученическото шкафче в коридора.

След като опитът дал ефект в прогимназиите, телефонът вече не е добре дошъл и в часовете на началните училища. Телефонът вече не е добре дошъл в началните училища

Министерството казва, че ще продължи да следи ефектите от националните споразумения между директорите, родителите и родителските колективи.

През следващата година заинтересованите страни от началното, средното и специализираното образование ще се срещнат, за да видят дали са необходими допълнителни мерки, като например законова забрана.

Мълвата за добрите училищни резултати и забраната на телефоните бързо се разнесе и в Белгия. Заговори се, че примерът на съседите може да се внедри и училищата на страната, пише в блога си българският журналист Апостол Апостолов, който живее в Белгия. Първи за такава идея лансираха във френскоговоряща Валония.

Месец след като минаха федералните и европейските избори, две от франкофонските правителства вече са сформирани и са в процес на коалиционно споразумение. Двамата партийни лидери – Жорж-Луи Буше (MR) и Максим Прево (Les Engagés) не желаят да чакат повече, запретнали са ръкави и вече обсъждат конкретни политики в новото правителство на валонския парламент. В изявление до медиите се казва, че ще се проведат в най-скоро време срещи по приоритетни реформи в образованието и „социално-икономическото възстановяване в полза на всички граждани и бъдещите поколения.“

Сключеното споразумение, което предстои да бъде представено в детайли още в рамките съвсем скоро, означава, че френскоговорящите правителства са готови преди федералното правителство, фламандското и това Брюксел.

На федерално ниво наскоро беше назначен „преговарящ“ Барт де Вевер, който още преди изборите заяви, че се наема с тежката задача и поема отговорност пред краля да преговаря за кабинет. Не скрива, че при успех той има намерение да седне в креслото на Александър де Кроо. Очакванията са до края на септември Белгия да има нов кабинет.

Анкети