Технологии
Бивш ръководител на TikTok съди компанията
Бивш ръководител на базираната в САЩ ByteDance, китайската компания, която притежава TikTok, я съди за неправомерно уволнение. Той твърди, че е бил уволнен, защото е алармирал за това, което той нарича „култура на беззаконие“.
Искът, подаден от Йинтао Ю в съд в Сан Франциско, идва в момент, когато в САЩ се засилва политическият натиск за забрана на TikTok. Критиците твърдят, че популярната платформа позволява на Пекин тайно да събира данни за потребителите и да влияе на мненията им - нещо, което компанията отрича, предаде АФП.
В иска си Ю казва, че малко след като е бил нает през 2017 г., е открил, че ByteDance „краде“ видеоклипове, публикувани в конкурентни сайтове като Instagram и Snapchat, и ги представя като свои.
Ю, който е бил ръководител на инженерния отдел на ByteDance в САЩ, казва, че е уведомил ръководителите на компанията за проблема, но „нарушението на интелектуалната собственост е продължило с пълна сила“.
Той е уволнен през ноември 2018 г.
В петък Ю представи изменение на първоначалната си жалба - подадена на 1 май - в което обвинява ByteDance, че служи „като полезен инструмент за пропаганда на Китайската комунистическа партия“.
Той заяви, че е видял ByteDance да дава гласност на съдържание, изразяващо „омраза към Япония“, докато омаловажава публикациите в подкрепа на продемократичните протестиращи в Хонконг.
Ю заяви, че китайски правителствени служители са имали звено в офиса в САЩ, което „е поддържало върховен достъп до всички данни на компанията, дори до данни, съхранявани в САЩ“.
„Клиентът ми е най-висшият ръководител в ByteDance, който се изказва публично“, заяви адвокатът на Ю, Чарлз Юнг, пред АФП.
Той добави: „Клиентът ми е загрижен за защитата на данните на американските потребители, за етичните операции на приложението и за благосъстоянието на служителите на ByteDance.“
Въпросът за достъпа до лични данни на американски потребители предизвиква все по-голяма загриженост сред американските власти. В отговор компанията заявява, че съхранява тези данни само на сървъри, базирани в САЩ.
По време на изслушване в Конгреса във Вашингтон в края на март шефът на TikTok Шоу Зи Чу отново увери законодателите, че Пекин няма достъп до американските данни. Но няколко законодатели изразиха недоверие.
Наскоро Белият дом заплаши да забрани TikTok в САЩ, ако ByteDance не го продаде на американска компания.
Ю поиска от съда в Сан Франциско да издаде съдебно разпореждане, с което да принуди ByteDance да прекрати изброените в жалбата практики и да му плати обезщетение и лихви, от които обеща да сподели „значителна част“ с групите за защита на правата на азиатските и американските граждани в САЩ.