Технологии
ЕК може да глоби Microsoft заради неизяснени рискове от дезинформация на ИИ търсачката Bing
Европейската комисия заплаши, че ще наложи финансова санкция на Microsoft, ако от компанията не предоставят исканата информация относно рисковете от дезинформация и т.нар. „дълбоки фалшификати“ (deepfake), свързани с функциите на изкуствения интелект (ИИ) на търсачката Bing.
Тъй като до европейските избори остават само няколко седмици (6-9 юни), Брюксел оказва натиск върху големите цифрови платформи да ограничат рисковете от манипулиране на общественото мнение, предаде АФП.
На 14 март Комисията поиска от Microsoft да обясни рисковете, породени от функциите на Bing за генеративен ИИ, по-специално „Copilot in Bing“ и „Image Creator by Designer“. Тя обаче все още не е получила цялата поискана информация.
Тези ИИ са заподозрени, че разпространяват фалшиви отговори на въпроси на потребителите („халюцинации“), както и изкуствено генерирани или модифицирани снимки, видеоклипове или звуци, които изглеждат като истински („дълбоки фалшификати“).
Брюксел се опасява, че подобно съдържание може да стане вирусно, да заблуди избирателите и да наруши Регламента за цифровите услуги (DSA), който влезе в сила миналата година.
Особено Русия редовно е обвинявана в опити за манипулиране на общественото мнение в западните страни чрез популяризиране на фалшифицирана информация в социалните мрежи.
Поради това ЕК нареди на Microsoft да предостави информацията, поискана по силата на DSA. Регламентът задължава големите цифрови платформи като Bing да оценяват рисковете, свързани с техните услуги, и да приемат мерки за намаляването им.
Сега компанията трябва да предостави исканата информация до 27 май.
Ако Bing не отговори в рамките на срока, Комисията може да наложи глоби в размер до 1 % от световния ѝ оборот и периодични наказателни плащания в размер до 5 % от дневния ѝ световен оборот.