Технологии
Революционно: Neuralink на Илон Мъск постави мозъчен имплант на първия си пациент
Компанията за мозъчни импланти Neuralink е постигнала сериозен напредък, след като е извършила интервенция и върху човек. Новината обяви съоснователят на невротехнологичния стартъп Илон Мъск.
„Първият човек вече е получил имплант и се възстановява добре. Първоначалните резултати показват обещаващо откриване на невронни импулси.“, написа предприемачът в социалната мрежа X.
The first human received an implant from @Neuralink yesterday and is recovering well.
— Elon Musk (@elonmusk) January 29, 2024
Initial results show promising neuron spike detection.
Съоснована от Мъск през 2016 г. компания, има за цел да изгради директни комуникационни канали между мозъка и компютрите. Амбицията е да се повишат способностите за лекуване на неврологични заболявания като АЛС или Паркинсон и може би един ден да се постигне симбиоза между хората и изкуствения интелект.
Neuralink обаче далеч не е единствената компания в тази област. Редица са конкурентите на невротехнологичния стартъп, които вече са имплантирали подобни устройства, някои от които имат опит отпреди две десетилетия, сред тях са базираната в Юта Blackrock Neurotech и Precision Neuroscience, създадена от съосновател на Neuralink, които също имат за цел да помогнат на хора с парализа.
По думите на Илон Мъск първият продукт на Neuralink ще се казва Telepathy и би трябвало да позволи контрол на различни устройства, като телефон или компютър, само чрез мислене.
„Първоначалните потребители ще бъдат тези, които са загубили функцията на своите крайници“, уточнява Мъск.
Neuralink получи разрешение да тества чипа си върху хора в САЩ от Администрацията по храните и лекарствата (FDA) още през май 2023 г., критичен крайъгълен камък след предишни борби за получаване на одобрение, което увенча с успех шестгодишно проучване.
От компанията използваха робот за хирургично поставяне на 64 гъвкави нишки, по-тънки от човешки косъм, върху частта от мозъка, която контролира намерението за движение.
От Neuralink обясняват, че тези нишки позволяват на импланта - захранван от батерия, която може да се зарежда безжично - да записва и предава безжично мозъчни сигнали към приложение, което декодира как човекът възнамерява да се движи.
Технологията на Neuralink ще работи основно чрез имплант, наречен „Link“ - устройство с размер на пет монети, което се поставя в човешкия мозък чрез инвазивна операция.
Според компанията за данни Pitchbook през миналата година базираната в Калифорния Neuralink е имала повече от 400 служители и е набрала най-малко 363 млн. долара.