Парите
Туристическият бранш се обяви против предложението за затваряне на заведения, допускащи пушене

Браншови асоциации от туристическия сектор у нас, сред които както ресторантьори, така и хотелиери излязоха с остра протестна позиция срещу предложението на ПП-ДБ за 6-месечно затваряне на заведения, допускащи пушене на всякакви цигари.
„Уважаеми представители на политическа коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“,
С огромно възмущение и тревога научихме за вашето предложение, предвиждащо затваряне за 6 месеца на всяко заведение, в което се допуска пушене – дори на електронни цигари. Това е не просто неоправдано крайна мярка – това е пореден удар срещу трудолюбивите хора от туристическия и ресторантьорския бранш, които години наред оцеляват въпреки хаоса, липсата на стабилна икономическа политика и постоянните ви опити за репресивни рестрикции.
С какво основание вие, които претендирате да сте прогресивни и модерни, нарушавате основни принципи като правото на личен избор и свободна стопанска инициатива?“, гласи част от позицята на БХРА, БАЗ и СЗБ
„Заведенията не могат за пореден път да бъдат регулативен орган на държавата и да преследват своите клиенти“, заявяват от организациите.
Според тях мярката вместо да има положителен ефект върху пушачите, ще навреди на цели бизнеси. Браншовите организации изброиха в няколко точки сценария, до който ще доведе тази законова промяна, ако се приеме:
„• Нито един пушач няма да спре да пуши, защото вие сте затворили заведение – той просто ще си купи от магазина и ще остане у дома.
• Собствениците на тези заведения, техните служители и семействата им ще останат без препитание. Говорим за стотици хиляди работещи българи, които държат икономиката на места жива, особено в по-малките населени места.
• Туристическият бранш е един от най-пострадалите в последните години, от пандемия до инфлация, административен тормоз и липса на адекватна подкрепа. Вместо стимули – вие предлагате наказания.“
„Никой не спори, че здравето е важно. Но здравето на икономиката, на обществения морал и на човешкото достойнство също са важни. Решенията трябва да се търсят с диалог, с експертност, с гъвкавост – не с натиск, забрани и репресии“, заявяват в обръщението от туристическия бранш.
Те директно призовават предложението да бъде оттеглено, за да не се „руши бранш, който не само дава хляб на хиляди, но и представлява лицето на България пред света“.
„Покажете, че разбирате нуждите на хората, а не само, че можете да им диктувате как да живеят“, завършват позицията си от БХРА, БАЗ и СЗБ.