Застраховане
Глобалният застрахователен дефицит е нараснал с 14,3% през 2022 г.
Mapfre Economics, изследователската служба на застрахователната компания MAPFRE, актуализира своя глобален индекс на застрахователния потенциал GIP с данните за 2022 г., които разкриват, че през въпросната година глобалният застрахователен дефицит е нараснал с 14,3% в сравнение с 2021 г.
Според анализаторите, глобалната застрахователна разлика - разликата между нуждите от защита и действителното покритие - достига 7,8 трилиона долара - около 7,4 трилиона евро, което се равнява на 7,8% от световния БВП. От тази сума 69,1% е делът на животозастрахователния сектор, а останалите 30,9% покриват общото застраховане. От данните става ясно, че над 77,6% от текущата празнина в застраховането е в нововъзникващите пазари, което показва техния голям потенциал за растеж.
„Миналата година се очакваше, че общият BPS – Разликата в застрахователната защита – ще нарасне през 2022 г. с по-бавни темпове, отколкото през 2021 г., поради фактори като инфлация и геополитическа несигурност, какъвто беше и случаят (16,6% през 2021 г. в сравнение с 14,3% % растеж през 2022 г.). Прогнозите за следващата година са още по-затегнати, поради увеличенията в цените на застрахователните полици“, обясни генералният директор на Mapfre Economics , Мануел Агилера.
Елспертите от Mapfre Economics обобщават тенденциите от 1990 г. до 2022 г., като отчитат, че животозастрахователният сегмент е нараснал с по-бързи темпове от този на общото застраховане. На свой ред, когато става въпрос за животозастрахователния сегмент, страните от БРИКС и другите нововъзникващи пазари отбелязват най-висок ръст за сметка на държавите от Г-7 и другите развити страни, които отчитат по-голям обем премии, но по-скромен ръст.