Анализи
Джанет Йелън: Икономиката на САЩ работи на пълни обороти
„Икономиката на САЩ работи на пълни обороти, а инфлацията е на път да достигне по-нормално ниво“.
Това заяви финансовият министър на САЩ Джанет Йелън, съобщи Си Ен Ен.
„Икономиката очевидно се развива много добре. Със сигурност не смятам, че тя прегрява. Пазарът на труда е най-силният пазар на труда, който сме имали от 50 години насам“, каза Йелън.
На 25 април Министерството на търговията съобщи, че през първото тримесечие икономиката на САЩ е нараснала с 1,6% на годишна база. Показателят за БВП е най-бавният темп на растеж, откакто икономиката се сви през второто тримесечие на 2022 г.
Финансовият министър заяви, че по-слабият ръст не е „обезпокоителен“, споменавайки, че показателите за базовия растеж са били силни в доклада от 25 април.
Икономическият растеж остава исторически силен в условията на повишена инфлация, високи лихвени проценти и геополитическо напрежение. Американският пазар на труда е в период на експанзия от над три години, което стимулира стабилните потребителски разходи.
„През миналата година инфлацията в САЩ рязко се забави; досега през тази година обаче този напредък се забави, тъй като нарастващите цени на горивата и упорито високите цени на услугите и жилищата послужиха като насрещен вятър. Тези горещи показания не са признак, че инфлацията се ускорява отново“, каза Йелън.
Очаква се разходите за подслон, измерени чрез основните инфлационни индекси, да продължат да се понижават през годината, твърди тя, като отбеляза, че наемите са се стабилизирали. Освен това пазарът на труда не е толкова горещ, че натискът върху заплатите да е източник на инфлация.
Представителите на Федералния резерв (Фед) отдавна предупреждават, че понижаването на инфлацията ще бъде труден процес, но показанията за първото тримесечие дават на централните банкери още по-голямо основание да изчакат, преди да намалят лихвените проценти.
Представителите на Фед ще се срещнат следващата седмица, за да обсъдят последните си политически стъпки. Очаква се те да запазят лихвените проценти стабилни.
Въпреки това повишената инфлация се разглежда като ключов проблем за шансовете за преизбиране на президента Джо Байдън.
„Знам, че американците са обезпокоени от високите разходи за живот в редица различни области и основен приоритет на президента Байдън е да се справи с тази загриженост“, заяви финансовият министър.
Байдън е приел и предложил закони, които да помогнат за решаването на някои от тези проблеми, каза Йелън, като отбеляза усилията за намаляване на разходите за здравеопазване, като например поставянето на таван на цените на инсулина, предложенията на президента за инвестиране в превръщането на жилищата в по-достъпни и съществуващите стимули за развитие на чиста енергия.
В международен план обаче събитията остават по-нестабилни, като продължаващите войни в Украйна и Близкия изток засилват геополитическото напрежение. Освен това отношенията между САЩ и Китай са неспокойни.
В момента САЩ, другите членове на Г-7 и ЕС обсъждат как да използват замразените руски активи на стойност близо 300 млрд. долара, за да помогнат на Украйна. Един от подходите би могъл да бъде директното изземване на тези активи, твърди Йелън, както и използването на лихвите, получени от тези активи, под формата на заем.
По отношение на Китай финансовият министър повтори опасенията си относно свръхпроизводството на стоки в страната в критични отрасли като електромобилите и чистата енергия.
Макар че китайските официални лица признаха проблема със свръхкапацитета, Йелън заяви, че страничните ефекти могат да бъдат отрицателни за САЩ и извън тях.
„Това не е проблем само на САЩ; това е проблем за Европа, Япония, за развиващите се пазари като Индия и Мексико. Ние не сме единствената страна, която е обезпокоена от наводняването на пазара със стоки“, каза тя.