Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Главният икономист на ИПИ: Предлагаме алтернатива на Бюджет 2024 с дефицит по-близък до 0

Анализи

Главният икономист на ИПИ: Предлагаме алтернатива на Бюджет 2024 с дефицит по-близък до 0

Главният икономист на ИПИ: Предлагаме алтернатива на Бюджет 2024 с дефицит по-близък до 0 - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Искаме повече икономически растеж, повече иновации, ефективни публични разходи, ниски данъчни ставки, структура на данъците, малки дефицити с ниски нива на дългове“. Това заяви Лъчезар Богданов, главният икономист на Института за пазарна икономика (ИПИ).

ИПИ традиционно представи годишния си алтернативен бюджет.

„Ако проектираме тази траектория - да паднат приходите, но и разходите с данъчни облекчения, и отчетем ефектите от повече инвестиции и структурните реформи, очакваме, че за разлика от прогнозата на МФ за поддържане на 3%, то до 2026 г. можем да имаме 0% дефицит“, каза още Лъчезар Богданов.

Икономистът Георги Ангелов подчерта, че трябват ниски данъци, но всеки да ги плаща.

„Това е философията, която трябва да постигнем - рязко намаляване на ставката, но и рязко засилване на събираемостта. Така ще имаме както приходи за държавата, но и повече средства ще остави бизнесът и за работещите. Разбира се, трябва да сме подготвени и за буфери, но такива има и можем да пробваме с такава реформа“, коментира Георги Ангелов.

Финансистът Николай Василев, по отношение на данъците, подчерта, че сега сме в началото на данъчна контрареволюция.

„15% за корпоративния данък някак се прошмули, очаквайте и други повишения. Подготвяте се в следващите 30 години България да има съдбата на Франция, Италия, Гърция - държави, в които няма да имат излишък. По отношение на разходите може да има силно намаляване и първата сфера е държавната администрация“, каза още Василев. Относно концесиите финансистът коментира, че милиарди могат да се спестят, ако големите инфраструктурни обекти - летища, пристанища, тунели, ЖП обекти, се строят на концесия.

„Трето, пенсионната система. Вие предлагате намаляване на социалните осигуровки, но кажете какво става с дефицита на НОИ. Мина вече 10 млрд. Ако намалите и приходите в НОИ, какво ще стане с дефицита“, попита Василев.

Според него важна тема е демографската политика.

„Чували сте идеята ми 20 000 лв. да се дават на всяко новородено дете, разбира се при условности. И последно, проблемите на света ще ни застигнат, трябва да се качва перото за армия и да бъдем подготвени при възникване на опасност“, смята Николай Василев.

Икономистът и депутат от групата на ПП-ДБ Георги Ганев изрази съгласие с предлаганите мерки, но според него политиците няма да ги подкрепят.

„Няма кой от парламента да ги подкрепи, защото няма кой от тях да получи награда за това, напротив - ще получат наказание. Докато българското общество не си поръча това, няма да има политици, които да им го предоставят“, смята Ганев.

Анкети