Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Конфликтът в Червено море удари търговията с пресни храни в Европа

Анализи

Конфликтът в Червено море удари търговията с пресни храни в Европа

Конфликтът в Червено море удари търговията с пресни храни в Европа - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Когато ракетите на хутите започнаха да удрят контейнеровози в Червено море миналата година, европейските лидери се страхуваха от ответен удар върху енергийните доставки. Но три месеца по-късно под отъня попаднаха хранителните продукти, а износителите и спедиторите предупреждават за нарастващи щети върху търговията с плодове и зеленчуци. Корабните компании спряха операциите през протока Баб ел-Мандеб и се пренасочиха около нос Добра надежда, което означава закъснения до три седмици за транспорт от и до Европа. Освен петкратното увеличение на разходите за контейнери, това означава също, че прясната продукция е по-вероятно да изгние по пътя.

„Има значителен риск“, каза Марко Форджионе, генерален директор в Института за износ и международна търговия, пред POLITICO, цитирайки редица продуктови категории извън плодовете и зеленчуците. От месо и зърнени храни до чай и кафе, ако прекъсването продължи, то ще „разкъса като цяло продоволствената икономика“, твърди той.

Преработката е друго слабо звено, като нередовните доставки на палмово масло забавят приготвянето на храни с по-висока стойност. Особено засегнати са износителите в страни от Южна Европа като Италия, Гърция и Кипър. Тъй като техните товари сега трябва да напуснат Средиземно море на запад и да преминат по дългия път към Близкия изток и Азия, мнозина се борят да доставят нетрайни стоки навреме на външните пазари, застрашавайки продукцията за милиарди евро. „Удължаването на времето може да създаде проблеми при запазването на прясната продукция с риск от загуба на важни сектори от пазара“, предупреди Coldiretti, най-голямото селскостопанско лоби в Италия. В много случаи „срокът на годност на пресните продукти [не] позволява пътуването да се удължи с 15-20 дни“, каза пред Ansa Кристиан Марети, президент на Legacoop Agroalimentare, която представлява италианските земеделски и хранителни кооперации. Засега най-чувствителните плодове са пощаден. Киви, грозде и смокини бяха събрани през есента в Европа, докато черешите бяха изпратени през лятото. Последните са толкова нетрайни, че транспортните компании поддържат линии „Cherry Express“.

И все пак други продукти вече са ударени. Италианският износ на ябълки за Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, оценен на около 400 милиона евро годишно, беше спрян по време на пика на тяхната годност. Такива бяха също крушите, зелето и карфиолът. „В сектор, доминиран от сезонността на производството, мащабът на щетите ще зависи от продължителността на блокадата“, отбеляза Марети. Това породи опасения, че осуетеният износ може да се окаже дъмпингов на пазара на ЕС. Доставките на украинско зърно вече предизвикаха протести в Централна и Източна Европа, пораждайки призиви за прекратяване на безмитната търговия със селскостопанския гигант. Селскостопански гиганти като Турция и Египет междувременно се присъединяват към Украйна в търсенето на Европа или като транзитен маршрут, или като дестинация за техните нетрайни храни. „Засега последиците от кризата не са червена тревога, но трябва да действаме предварително и да не чакаме развитието на събитията“, каза Джована Ферара, президент на италианската бизнес асоциация Unimpresa.

Нетрайните продукти се справят много по-добре, като задържането на пшеница и ориз причинява само главоболия, а не празни кореми. Вината и спиртните напитки може да имат затруднения да достигнат до Азия преди китайската Нова година на 10 февруари, но търсенето е доста стабилно. Замразените белгийски пържени картофи са основният дефицитен продукт в арабските страни, каза говорител на Maersk, най-голямата транспортна компания в света.

Анкети