Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Красен Станчев: В Бюджета за 2023 г. е заложен дефицит от 7%, това е прецедент от 1998 г.

Анализи

Красен Станчев: В Бюджета за 2023 г. е заложен дефицит от 7%, това е прецедент от 1998 г.

„Този дефицит води до увеличаване на държавния дълг, а той поскъпна неимоверно много“, коментира още икономистът

Красен Станчев: В Бюджета за 2023 г. е заложен дефицит от 7%, това е прецедент от 1998 г. - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Парламентът се свиква другата сряда. Той ще има много работа. Сред най – важните задачи е приемането на бюджета за следващата година. Ако той не бъде приет, ще остане да действа старият. Това коментира в интервю за БНР Красен Станчев - основател на Института за пазарна икономика.

„Опитът от предишните няколко парламента показва, че служебни правителства могат да свършат много работа, но не могат да имат дълъг период на съществуване. Те функционират не повече от 150 дена. И сега вероятно ще  е така“.

„Служебното правителство е подготвило вече бюджета за следващата година“, разясни той.

„Парламентът, колкото и да е нестабилен, ще има време да направи някои неща, включително и да го приеме. Това, което притеснява хората е, че в предизборна ситуация партиите се опитват да бъдат приятели на всички и увеличават разходите“

„В макрорамката на бюджета за следващата година е заложен дефицит от почти 7%“, каза експертът.

„Това е исторически прецедент след 1998 година. Този дефицит води до увеличаване на държавния дълг, а той поскъпна неимоверно много“.

„За да се възстанови фискалната стабилност, поне в средносрочна перспектива, трябва да се премахнат всички облекчения на ДДС“, смята той.

Ако настъпи рецесия в Европа, тя ще се усети у нас след около 3 месеца, каза Красен Станчев.

„В момента България е на нивото на относително добре функциониращите икономики в ЕС, но при шокови събития на международния пазар и съответната политика на централните банки, ще се стигне до рецесия. Това обаче е най- бързият начин за справяне с високата инфлация“.

Икономическите перспективи зависят и от войната на Русия в Украйна, обясни той.

„Трябва да се подпомогне украинската кауза, защото това е единствената дългосрочна перспектива за успокояване на сегашната ситуация“.

„Срокът за въвеждане на еврото до 2024 година у нас е неизпълним“, смята икономистът.

„Фундаменталните критерии не могат да бъдат изпълнени за този период. Дефицитът и държавният дълг няма как да останат малки. Тенденцията е да растат“, посочи още той.

Анкети