Анализи
Кризата в Аржентина: 254-процентов скок на основни стоки и услуги
Месечната инфлация в Аржентина се забави леко през януари, но цените на ключовите стоки и услуги се повишиха с 254 процента на годишна база, съобщи статистическата агенция.
Президентът Хавиер Милей предупреди, че битката на страната с инфлацията далеч не е приключила, когато встъпи в длъжност през декември, яхнал вълна от гняв заради десетилетията лошо икономическо управление.
През януари инфлацията бе 20,6 процента, съобщи статистическата агенция INDEC, което е спад от 25,5 процента за декември. Годишната инфлация през декември е 211 процента. Третата по големина икономика в Латинска Америка продължава да е изправена пред неумолима криза, като Милей предупреждава, че ситуацията ще се влоши, преди да се подобри, тъй като той прилага това, което нарича „шоково“ лечение.
Той започна мандата си, като девалвира песото с повече от 50 процента, намали субсидиите за транспорт и гориво и се отърва от контрола върху цените. Разходите за транспорт се покачиха с 26,3% през януари, докато стоките и услугите скочиха с 44,4 процента. Милей изчисли, че инфлацията ще бъде овладяна в рамките на две години.
Но 53-годишният либертарианец и самоопределящ се като „анархо-капиталист“ се бори да прокара реформите си в Конгреса, където неговата новосъздадена партия няма мнозинство. След маратонски дебати неговият всеобхватен водещ пакет от реформи, който засяга много области на обществения и частния живот, - от приватизациите до културните въпроси, наказателния кодекс, разводите и статута на футболните клубове – наскоро беше изпратен обратно в комисията за преработване .
Но в знак на подкрепа за реформите на Милей, МВФ в края на януари издаде ново изплащане на средства от 4,7 милиарда долара като част от предварително договорена програма за помощ от 44 милиарда долара. Директорът на МВФ Кристалина Георгиева по това време похвали „смелите действия на правителството на Милей за възстановяване на макроикономическата стабилност и... справяне с дългогодишните пречки пред растежа“.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) заяви миналата седмица, че очаква икономиката на Аржентина да се свие с 2,3 процента тази година.