Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Новото правителство в Аржентина представя извънредни мерки за избягване на хиперинфлацията

Анализи

Новото правителство в Аржентина представя извънредни мерки за избягване на хиперинфлацията

Новото правителство в Аржентина представя извънредни мерки за избягване на хиперинфлацията - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Новото правителство на президента Хавиер Милей ще представи набор от извънредни мерки за избягване на „хиперинфлацията“, които се очаква да предизвикат шок в проблемната икономика на страната.

53-годишният либертарианец и самоопределящ се като „анархокапиталист“ встъпи в длъжност в неделя, обещавайки да съкрати публичните разходи, като предупреди, че ситуацията вероятно ще се влоши много преди да се подобри.

„Ние сме потопени в една от най-дълбоките кризи в историята, а освен това вървим към хиперинфлация. Решението е да я избегнем“, заяви във вторник говорителят на правителството Мануел Адорни.

В момента годишната инфлация в третата по големина латиноамериканска икономика е 140%, а равнището на бедност - 40%.

Тревожно: Над 40% от живеещите в Аржентина са под прага на бедността

Милей обеща да намали разходите с пет процента от брутния вътрешен продукт и вече намали броя на министерствата от 18 на девет.

Бившият телевизионен водещ, който влезе в политиката само преди две години, спечели избирателите, разгневени от десетилетията на икономически упадък и нестабилност.

Новите мерки ще бъдат оповестени от министъра на икономиката Луис Капуто.

„Инфлацията, която ще избегнем, със сигурност ще бъде много по-опустошителна от хиперинфлацията през 1989 г. и 1990 г.“, каза Адорни, визирайки годините, когато инфлацията се покачи до над 3000%. Аржентинците продължават да бъдат преследвани и от икономическия срив на страната през 2001 г., съпроводен от протести и мародерства, при които загинаха близо 40 души. Страната отново е силно задлъжняла, а според анализатори чуждестранните резерви са на червено.

Последните правителства се намесваха активно в цените и валутния контрол, отпускат социални помощи и субсидират горивата и транспорта - автобусните билети струват само няколко цента.

Николас Салдиас, старши анализатор в Economist Intelligence Unit, заяви пред АФП, че освен „значителни съкращения на разходите“ може да се стигне и до девалвация на песото от сегашните 400 за долар до около 650.

„Въпросът ще бъде как ще управляват валутата след това“, каза той.

Салдиас заяви, че извънредните мерки на правителството "поне за кратък период от време ще доведат до много по-високи нива на инфлация, докато цените се нормализират".

Той добави, че пред Конгреса ще трябва да се проведат повече структурни реформи, свързани с контрола върху вноса, приватизацията и либерализацията на търговията.

По време на предизборната си кампания основното обещание на Милей беше да се откаже от песото в полза на щатския долар и да закрие Централната банка.

Въпреки това, с малко власт в Конгреса, той беше принуден да се съюзи с дясноцентристката опозиция и смекчи някои от по-крайните си позиции.

Анкети