Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Кристалина Георгиева: Протекционизмът вреди на глобалното възстановяване

Анализи

Кристалина Георгиева: Протекционизмът вреди на глобалното възстановяване

Според изследване на МВФ търговската фрагментация може да струва до 7% от световния БВП в дългосрочен план, а ако към това се добави и технологичното разделение, някои държави биха могли да загубят до 12% от БВП, отбеляза управляващият директор на международната организация

Кристалина Георгиева: Протекционизмът вреди на глобалното възстановяване - Tribune.bg
Снимка:
© МВФ

За да се постигне стабилно възстановяване на световната икономика, трябва да се избягва протекционизмът, заяви Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), цитирано от Анадолската агенция.

„Една от най-неотложните стъпки към стабилно възстановяване включва избягване на изкушението от нова форма на протекционизъм“, каза тя в речта си, озаглавена „Обединени срещу фрагментирания свят“, която се проведе на Брюкселския икономически форум в Белгия.

Протекционизмът, който включва правителствени политики, ограничаващи международната търговия, за да подпомогнат националните икономики, през последните години се превърна в спорна тема на фона на двустранните търговски отношения на държавите.

Оттогава терминът върви ръка за ръка с влошаването на търговските отношения между САЩ и Китай, двете най-големи икономики в света, след като в началото на 2018 г. бившият президент на САЩ Доналд Тръмп започна да налага мита върху много стоки, внасяни от други държави, и обвини Пекин в нелоялни търговски практики.

Георгиева подчерта, че съживяването на многостранното сътрудничество е от съществено значение за дългосрочния растеж в целия свят, особено в периода след пандемията, която предизвика прекъсвания във веригата на доставки, а войната на Русия в Украйна доведе до нови опасения от инвестиционните решения на държавите.

„Взети заедно, тези тенденции създават един по-фрагментиран свят с реални икономически разходи“, каза Георгиева и добави, че според изследване на МВФ търговската фрагментация може да струва до 7% от световния БВП в дългосрочен план.

„Ако към това се добави и технологичното разделение, някои държави биха могли да загубят до 12% от БВП“, отбеляза тя.

Георгиева заяви ще, че затягането на паричната политика, с цел да се намали упоритата инфлация, също натежава на световния икономически растеж и предизвиква някои финансови уязвимости.

Георгиева призова за структурни реформи и инвестиции в хората, технологиите и иновациите, за да се подобри образованието, да се укрепят пазарите на труда, да се модернизират мрежите за социална сигурност и да се засилят действията в областта на климата и така да се осигури устойчиво възстановяване.

Анкети