Анализи
ОИСР: 27% от работните места са застрашени от ИИ технологията - Източна Европа е изложена на висок риск
Повече от една четвърт от работните места в ОИСР се основават на умения, които биха могли лесно да бъдат автоматизирани при предстоящата революция на изкуствения интелект, а работниците се опасяват, че могат да загубят работата си заради изкуствения интелект, заяви ОИСР.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е блок от 38 членове, който обхваща предимно богати държави, но също така и някои развиващи се икономики като Мексико и Естония.
Засега има малко доказателства, че появата на ИИ оказва значително въздействие върху работните места, но това може да се дължи на факта, че революцията е в начален стадий, заявиха от ОИСР.
Работните места с най-висок риск да бъдат автоматизирани съставляват средно 27% от работната сила в страните от ОИСР, като най-изложени на риск са страните от Източна Европа, посочва базираната в Париж организация в своята прогноза за заетостта за 2023 г.
Работните места с най-висок риск са определени като такива, които използват повече от 25 от 100-те умения и способности, които според експертите по изкуствен интелект могат лесно да бъдат автоматизирани.
Междувременно трима от всеки петима работници се опасяват, че могат да загубят работата си заради ИИ през следващите 10 години, установи ОИСР в проучване от миналата година. Проучването обхвана 5300 работници в 2000 фирми в областта на производството и финансите в седем държави от ОИСР.
Въпреки безпокойството, свързано с появата на ИИ, две трети от работниците, които вече работят с него, заявяват, че автоматизацията е направила работата им по-малко опасна или досадна.
„Как ИИ в крайна сметка ще се отрази на работниците на работното място и дали ползите ще надхвърлят рисковете, ще зависи от политическите действия, които ще предприемем“, заяви на пресконференция генералният секретар на ОИСР Матиас Корман.
„Правителствата трябва да помогнат на работниците да се подготвят за промените и да се възползват от възможностите, които ИИ ще донесе“, продължи той.
Минималната работна заплата и колективното договаряне могат да помогнат за намаляване на натиска, който ИИ може да окаже върху заплатите, докато правителствата и регулаторните органи трябва да гарантират, че правата на работниците не са застрашени, заявиха от ОИСР.