Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Европейският парламент подкрепя първите в света правила за ИИ (ОБНОВЕНА)

Технологии

Европейският парламент подкрепя първите в света правила за ИИ (ОБНОВЕНА)

Вече е официално: ЕП започва работа по мащабен регламент за изкуствения интелект

Европейският парламент подкрепя първите в света правила за ИИ (ОБНОВЕНА) - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Законодателите от Европейския парламент гласуваха в подкрепа на началото на преговорите за одобряване на първите в света широкообхватни правила за системите за изкуствен интелект като ChatGPT, които имат за цел да ограничат потенциалните вреди и същевременно да насърчат иновациите.

Въпреки че плановете на ЕС датират от 2021 г., проектоправилата придобиха по-голяма актуалност, когато ChatGPT нахлу бурно на сцената миналата година, показвайки главоломното развитие на изкуствения интелект и възможните рискове, съобщи АФП.

Все повече се настоява за регулиране на изкуствения интелект (ИИ) и отвъд Атлантическия океан, тъй като нараства натискът върху западните правителства да действат бързо в това, което някои определят като битка за защита на човечеството.

Докато привържениците на ИИ приветстват технологията заради начина, по който ще промени обществото, включително работата, здравеопазването и творческите занимания, други са ужасени от потенциала му да подкопае демокрацията.

След като бъде приет от парламента на ЕС, официални лица твърдят, че преговорите за окончателен закон с 27-те държави членки на блока ще започнат непосредствено след това в рамките на деня.

Надпреварата е за постигане на споразумение за окончателен закон до края на годината.

Дори и тази амбициозна цел да бъде постигната, законът ще влезе в сила най-рано през 2026 г., което ще принуди ЕС да настоява за доброволен временен пакт с технологичните компании.

Миналия месец Брюксел и САЩ се споразумяха да публикуват общ кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект, за да разработят стандарти, общовалидни за демокрациите.

Законодателите приветстваха проектозакона като „исторически“ и се противопоставиха на критиците, които твърдят, че плановете на ЕС биха могли по-скоро да навредят, отколкото да насърчат иновациите.

„Подходящ ли е моментът Европа да регулира ИИ? Моят отговор е категорично „да“ - това е подходящият момент поради дълбокото въздействие, което оказва ИИ“, заяви евродепутатът Драгош Тудораче по време на парламентарния дебат във вторник в Страсбург.

„Това, което можем да направим тук, е да създадем доверие, правна сигурност, за да дадем възможност на ИИ да се развива по положителен начин“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Маргрете Вестагер.

По-късно днес започват преговорите по окончателния закон между Европейския парламент и 27-те държави членки на ЕС, като блокът си поставя трудната цел да постигне споразумение до края на годината, предават от пресслужбата на ЕП.

Изкуствен интелект: как ЕС ще регламентира технологията?

Част от стратегията на ЕС за развитие на цифровата икономика е стремежът за регулиране на изкуствения интелект, пише в страницата на ЕП. Целта е едновременно да се създадат подходящи условия за развитие на технологията и да се защитят потребителите.

Изкуственият интелект може да донесе много ползи – по-добро медицинско обслужване, по-безопасен и по-чист транспорт, по-ефективно производство, по-устойчиво потребление на енергия, пишат още от пресслужбата на ЕП.

През април 2021 г. Европейската комисия предложи първата регулативна рамка за изкуствения интелект. Тя предвижда да се направи оценка и да се класифицират системите, използващи технологията, в групи според риска, на който са изложени потребителите. Системите с по-висок риск ще бъдат подложени на по-строги регулации.

Когато бъдат окончателно одобрени, това ще бъдат първите регулации в света за изкуствения интелект.

За какво настоява Европейският парламент

Приоритетът на Парламента е системите с изкуствен интелект в ЕС да бъдат безопасни, с ясни правила и ясен произход, да не дискриминират срещу някои групи хора и да не вредят на околната среда. Технологията трябва да подлежи на контрол от хора, а не от автоматични системи.

Парламентът също така иска да бъде установено единно определение за изкуствен интелект, което не е свързано с конкретна технология и може да се прилага и към бъдещи системи.

Различни изисквания в зависимост от риска

Законодателният акт за изкуствения интелект налага изисквания към доставчиците и потребителите на системи с изкуствен интелект в зависимост от риска, свързан с конкретните системи. Всички приложения трябва да бъдат оценени, за да се определи подходът към тях.

Неприемлив риск

Системи, които се смятат за заплаха за хората, ще бъдат забранени. Такива могат да бъдат:

  • системи, които манипулират познанията или поведенията на групи от хора: например, играчки с активирани гласови функции, които насърчават опасно поведение на децата;
  • системи, които оценяват и класифицират хората въз основа на поведение, социално-икономически статус или лични характеристики;
  • системи за биометрична идентификация в реално време и от разстояние, например за лицево разпознаване.

Някои изключения могат да бъдат допуснати – например, системи за биометрична идентификация могат да бъдат допуснати при разследването на тежки престъпления, ако идентифицирането става със значително закъснение, а не в реално време, и въз основа на съдебно решение.

Висок риск

Системи, които имат отрицателно влияние върху основни права, ще бъдат смятани за високорискови. Те ще преминават през оценяване преди допускането им на пазара и през целия цикъл на използването им.

В тази категория се включват:

- системи, които се използват в продукти, обхванати от законодателството за общата безопасност на продуктите (например, играчки, самолети, автомобили, медицински апарати и асансьори);

- системи за биометрична идентификация и категоризация на хора;

- системи за управление на критично важна инфраструктура;

- системи за обучение и практически стажове;

- системи за назначаване на хора и управление на човешките ресурси;

- системи за достъп до основни услуги, предоставяни от частния сектор, и до обществени и социални услуги;

- системи за правораздаване;

- системи за управление на миграцията, предоставянето на убежище и контрола на границите;

- системи за оказване на правна помощ и консултации.

Генеративен изкуствен интелект

Генеративният изкуствен интелект като ChatGPT е способен да създаде различни видове съдържание (текст, изображения, видеоклипове).

В такива случаи ще трябва да бъде ясно оповестено, че съдържанието е създадено с помощта на изкуствен интелект и ще трябва да бъдат изпълнени още някои изисквания за прозрачност.

Ограничен риск

Системи с ограничен риск ще трябва да отговарят на минимални изисквания за прозрачност. Това ще дава възможност на потребителите да вземат информирани решения.

Например, потребителите ще трябва да бъдат информирани, че влизат в контакт с изкуствен интелект и на тях ще им бъде предоставян избор дали искат да продължат да използват услугата.

Следващи стъпки

Предстои депутатите да започнат преговори със страните в Съвета на ЕС по окончателния текст на законодателството. Целта е да бъде постигнато съгласие до края на годината.

Анкети