Анализи
Положителен сигнал: Индустриалното производство в Германия с месечен ръст от 2,1% през февруари
Индустриалното производство в Германия с ръст от 2,1% през февруари спрямо януари. Според експертите от федералната статистическа служба Destatis, това е сигнал за възможно съживяване на този сектор.
През януари също беше отчетен ръст от 1,3% спрямо декември 2023 г.
Увеличение за два поредни месеца всъщност се случва за първи път от началото на миналата година, което може да е знак за стабилизиране на водещата европейска икономика, която навлезе в рецесия през втората половина на отминалата година.
През февруари беше отчетен особено силен подем в строителството (скок със 7,9% на месечна база), в автомобилната индустрия (повишение с 5,7% на месечна база) и в химическата индустрия (с 4,6%), докато в енергийния производствен сектор беше отчетен спад от 6,5 на сто.
Растеж отбеляза и производството на междинните промишлени стоки (с 2,5%), на потребителски стоки (с 1,9%) и на производството на капиталовите стоки (с 1,5%).
В рамките на трите месеца до края на февруари индустриалното производство обаче се сви с 0,5% спрямо предходните три месеца.
Спрямо година по-рано производството в Германия продължава да се свива, отбелязвайки спад през февруари с 4,9% след понижение с 5,3% през януари 2024 г.
Днешните силни данни са предпоставка за възстановяване на индустриалния и промишлен сектор, който обаче продължава да бъде ахилесова пета за водещата европейска икономика.
Все още няма солидни индикации, че германската промишленост ще започне в скоро време да допринася за икономическия растеж с оглед на оповестените през миналата седмица по-слаби данни за промишлените поръчки през февруари и за поредно свиване през март на активността в този важен сектор (последното PMI проучване за Германия и за цялата еврозона).
В същото време Destatis представи и данни за рязко свиване на търговския излишък на Германия през февруари до 4-месечно дъно от 21,4 млрд. евро спрямо рекорден излишък за 27,5 млрд. евро през януари.
Рязкото свиване на позитивния търговски баланс се дължи на спад на немския износ с 2% до 132,9 млрд. евро, докато вносът се повиши изненадващо с 3,2% до 111,5 млрд. евро.