Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Потъва ли мощната германска икономика в „бавна рецесия“?

Анализи

Потъва ли мощната германска икономика в „бавна рецесия“?

Потъва ли мощната германска икономика в бавна рецесия? - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Ключови статистически данни тази седмица ще подскажат дали най-мощната икономика на еврозоната може да се отърси от неотдавнашната стагнация.

Двигател на еврозоната, индустриална сила, световен шампион по износ - това са само някои от начините, по които икономиката на Германия е била описвана през годините.

Последните данни обаче сочат, че добрите времена са приключили, а най-голямата европейска икономика е затънала в рецесия.

Докато икономистите търсят информация за това колко дълго може да продължи тази тенденция, всички погледи ще бъдат насочени към окончателното отчитане на инфлацията в Германия през юли, което ще бъде публикувано във вторник сутринта. Предвижда се годишният индекс на потребителските цени (ИПЦ) да достигне 6,2 %, което е съвсем малко по-ниско от отчетените през юни 6,4 %.

Данните за промишленото производство за юни, които ще бъдат публикувани на 7 юли, също ще дадат повече информация за това какво се случва в производствения гръбнак на страната, който включва световни производители на автомобили като Volkswagen, BMW и Mercedes, както и мрежата от малки и средни инженерни предприятия, известна като Mittelstand.

Ако инфлацията през юли се окаже такава, каквато се очаква, това би означавало, че ръстът на цените в Германия остава малко над общото равнище за еврозоната, което през юли беше 5,3%. Картината е още по-лоша в сравнение с Испания, където инфлацията е едва 2,3% през миналия месец.

Пълзящата инфлация се оказва част от настоящите икономически проблеми на Германия, особено в съчетание със стагниращия растеж. Според един икономист резултатът е „бавна рецесия“.

Карстен Бржески, глобален ръководител на отдела по макроикономика в холандската банка ING, описва германската икономика като заседнала в зоната на здрача между стагнацията и рецесията.

Именно през май беше потвърдено, че икономиката на страната е в рецесия. Ревизираните официални данни показаха, че представянето ѝ е по-лошо от първоначално смятаното и че тя всъщност се е свила с 0,3% между януари и края на март, след като се сви през последните три месеца на 2022 г. По-високите цени принудиха домакинствата да ограничат разходите си в началото на тази година, което оказа по-голямо въздействие върху растежа, отколкото се смяташе първоначално.

Второто тримесечие, от април до юни, не беше много по-добро. Прогнозите очакваха леко възстановяване на растежа, но вместо това той се задържа, достигайки задоволителните 0%. Оттук и попадането и в „зоната на здрача“.

Отново по-слабата покупателна способност на потребителите, които не разполагат с пари в брой, беше една от основните причини, наред с по-високите лихвени проценти - понастоящем 3,75% за основния лихвен процент по депозитите в еврозоната, определен от Европейската централна банка.

Предприятията в Германия също са в безрадостна ситуация: наблюдаваният отблизо индекс на бизнес климата на базирания в Мюнхен институт за икономически изследвания Ifo спада за трети пореден месец през юли.

Бржески обяснява това с продължаващото затягане на паричната политика от страна на ЕЦБ, страховете за икономиката на САЩ и по-слабото от очакваното отваряне на пазара в Китай - пазар за много германски експортни стоки, от бързи автомобили до машини.

За да се отърве от сянката на стагфлацията, Бржески призовава германските министри спешно да въведат програма за реформи.

Възможно е това да не се случи скоро, отчасти защото канцлерът Олаф Шолц и германските депутати, както и по-голямата част от континента, в момента са в лятна ваканция.

В отговор на последните данни за тримесечния растеж преди малко повече от седмица министърът на икономиката Роберт Хабек нарече цифрите „всичко друго, но не и задоволителни“, въпреки леко положителните тенденции в частното потребление и инвестициите.

Въпреки това Хабек не прояви желание за пакет от икономически стимули, като заяви, че това само ще увеличи инфлацията.

„Който раздава пари с шепи по време на висока инфлация, предизвиква само едно - растеж на инфлация“, каза той.

Възможно е германското правителство все пак да извади късмет и да установи, че ситуацията се е подобрила донякъде, докато то се е наслаждавало на почивката си. Пазарът на труда продължава да се държи добре, като през юли сезонно коригираното ниво на безработица е 5,6%, което е по-ниско от нивото, наблюдавано през юни.

В петък също се появиха някои изненадващи данни, когато германските фабрични поръчки опровергаха всички очаквания с най-големия месечен скок за последните три години. Икономистите бяха изненадани, когато данните показаха 7% ръст от май до юни благодарение на ръста на големите поръчки, включително за машини и самолети. Airbus, който има голям завод в Хамбург, както и други по-малки заводи в страната съобщи, че през юни е отбелязал рязък ръст на поръчките за самолети.

Засега не е ясно дали това е временна промяна или знак, че най-голямата икономика в еврозоната най-накрая започва да се възстановява от последните си проблеми.

Източник: Джоана Партридж, „Гардиън“

Анкети