Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Проучване: До 2050 г. Китай ще увеличи дела си в световното производство

Анализи

Проучване: До 2050 г. Китай ще увеличи дела си в световното производство

Проучване: До 2050 г. Китай ще увеличи дела си в световното производство - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Според проучване на базирания във Вашингтон Център за глобално развитие делът на азиатския гигант в световното производство ще нарасне до 43% от общия брой работни места до 2050 г., което ще превърне Китай в една от малкото страни, в които ще се наблюдава ръст на тези работни места през този период.

Големите западни икономики поставиха под сериозно съмнение зависимостта си от Китай по отношение на доставките на стоки, тъй като след пандемията от Ковид-19 световните вериги за доставки се оказаха блокирани.

Забавянията и повишаването на цените подхраниха инфлационна вълна, която все още влияе на световната икономика, което накара Европейския съюз и Съединените щати да приложат стратегия за намаляване на риска по отношение на Китай.

Съединените щати се стремят да ограничат напредъка на Китай в производството на авангардни технологии, като например полупроводници, необходими за развитието на изкуствения интелект.

Богатите държави вероятно ще продължат да губят работни места в производството, като до 2050 г. делът на този сектор в работната сила с високи доходи ще намалее от 11,4 % на 8,3 %.

Очаква се работните места в производството да се запазят стабилни в страните с ниски доходи на ниво под 8% от общата заетост.

Всъщност в тези страни се очаква работните места да се пренасочат от селското стопанство към сектора на услугите, без да се наблюдава значителен преход към индустриалното производство.

„Това не означава, че бедните страни никога няма да се измъкнат от бедността. Новите технологии и преминаването към услуги, които могат лесно да се доставят през границите, могат да бъдат трансформиращи“, казва Ранил Дисанаяке, старши сътрудник в Центъра и съавтор на проучването.

Проучването е проведено въз основа на прогнозите за 59 държави, осигуряващи приблизително 75 % от световния БВП.

Анкети