Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Китайските банки преструктурират дълговете на местната власт в Пекин

Банки

Китайските банки преструктурират дълговете на местната власт в Пекин

Китайските банки преструктурират дълговете на местната власт в Пекин - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Китай е наложил на държавните банки да прехвърлят съществуващия дълг на местната власт в Пекин с по-дългосрочни заеми при по-ниски лихвени проценти. Това заявиха два източника, запознати с въпроса, посочва Ройтерс. Мярката е част от усилията на Пекин да намали рисковете от дълга в една колеблива икономика.

Затъналите в дългове общини представляват основен риск за втората по големина икономика в света и вероятно за нейната финансова стабилност, казват икономисти, на фона на задълбочаваща се имотна криза, години на свръхинвестиции в инфраструктура и рязко нарастващи разходи за овладяване на пандемията от COVID-19.

Дългът на местното правителство достигна 92 трилиона юана (12,58 трилиона долара), или 76% от икономическото производство на страната през 2022 г. спрямо 62,2% през 2019 г.

Част от това е дълг, емитиран от механизми за финансиране на местните власти (LGFV), които градовете използват за набиране на пари за инфраструктурни проекти, често по настояване на централното правителство, когато трябва да стимулира икономическия растеж. Празната хазна може да затрудни Пекин да започне бързо икономическо възстановяване.

Китайската народна банка (PBOC) издаде нареждания миналата седмица на големите държавни кредитори за удължаване на сроковете, коригиране на плановете за погасяване и намаляване на лихвените проценти по неизплатените заеми към LGFV.

Заемите, които първоначално са били изискуеми през 2024 г. или преди това, ще бъдат категоризирани като „нормални“ вместо необслужвани заеми, ако са просрочени, и това няма да повлияе на оценките за ефективността на банките, казва един от източниците пред Ройтерс.

За да се гарантира, че банките няма да понесат големи загуби от преструктурирането на дълга, лихвените проценти по просрочените заеми не трябва да са под лихвените проценти по държавните облигации на Китай, каза един източник, добавяйки, че условията на заема не трябва да надвишават 10 години. Китайските референтни 10-годишни държавни облигации сега носят доходност от около 2,7%, докато референтната основна лихва по едногодишния заем е 3,45%.

Двата източника отказаха да бъдат назованани, тъй като политиките са поверителни.

Въпреки нарастващата фискална бъркотия на местното правителство, централното правителство на Китай зае предпазлива позиция по отношение на разрешаването на техните дългови проблеми, за да избегне рисковете от морален риск: Инвеститорите могат да бъдат насърчени да поемат още по-големи рискове, ако приемат, че Пекин винаги ще се притече на помощ на местните власти или държавни фирми.

Задълбочаващата се имотна криза в Китай увеличи натиска върху общините, като строителните предприемачи не са в състояние да купуват нови парцели земя, традиционно ключов източник на местни приходи. От разгръщането на дълговата криза в сектора в средата на 2021 г. компаниите, които представляват 40% от продажбите на жилища в Китай, са в неизпълнение, повечето от които са частни предприемачи.

Китайската народна банка (PBOC) и Националната финансова регулаторна администрация не отговориха веднага на искането на Ройтерс за коментар.

Анкети