Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Рекордни разходи за външен дълг: Защо развиващите се страни свиват инвестициите за здраве и образование

Анализи

Рекордни разходи за външен дълг: Защо развиващите се страни свиват инвестициите за здраве и образование

Рекордни разходи за външен дълг: Защо развиващите се страни свиват инвестициите за здраве и образование - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Бедните икономики ограничават инвестициите в здравеопазването, образованието и климата, за да избегнат фалит и да се разплатят с чуждестранните кредитори.

Развиващите се страни са похарчили рекордната сума от 1,4 трлн. долара (1,3 трлн. евро), за да изпълнят задълженията си по външния дълг през 2023 г., сочи нов доклад на Световната банка.

Това се случи, след като много икономики бяха принудени да поемат повече външен дълг, свързан с пандемията, уточнява „Евронюз“.

Миналата година заемите станаха по-скъпи, тъй като разходите за лихви се покачиха до 20-годишен връх в отговор на повишената инфлация.

Обезценяването на местните валути и несигурността по отношение на глобалния растеж също увеличиха дълговото бреме, което беше най-силно изразено в най-бедните страни.

18 годишен връх: Държавният дълг на най-бедните страни възлиза средно на 72 % от БВП

Страните от Международната асоциация за развитие (МАР) - държавите, които получават помощ от Международната асоциация за развитие към Световната банка - ще платят 96,2 млрд. долара (91,9 млрд. евро) за обслужване на дълга си през 2023 г.

В рамките на тази сума разходите за лихви възлизат на рекордните за всички времена 34,6 млрд. долара (33,05 млрд. евро).

Средно лихвените плащания на държавите, които отговарят на условията за предоставяне на помощ по линия на МАР, сега възлизат на близо 6 % от приходите от износ на държавите, които отговарят на условията за предоставяне на помощ по линия на МАР - ниво, което не е било наблюдавано от 1999 г. насам.

Частните кредитори се оттеглят

„Многостранните институции се превърнаха в последния спасителен пояс за бедните икономики, които се борят да балансират плащанията на дългове с разходите за здравеопазване, образование и други ключови приоритети за развитие“, казва Индермит Джил, главен икономист и старши вицепрезидент на Групата на Световната банка.

Световната банка отбеляза, че по време на периода на финансова нестабилност през миналата година частните кредитори са извличали повече пари под формата на плащания по дълга от по-бедните региони, отколкото са влагали под формата на заеми.

Осигурявайки си голяма възвръщаемост от по-сигурни заеми, тези кредитори са имали по-малък стимул да отпускат заеми на по-бедните страни.

Според новия доклад Световната банка и други многостранни институции са се противопоставили на тази тенденция.

През 2022 г. и 2023 г. те са разпределили близо 51 млрд. долара (48,71 млрд. евро) повече, отколкото са събрали под формата на плащания по обслужване на дълга в икономиките, отговарящи на изискванията на МАР.

На Световната банка се пада една трета от тази сума - 28,1 млрд. долара (26,84 евро).

„Световната банка заяви, че не може да се допусне балансът между риска и възнаграждението да остане толкова неравномерен, колкото е днес, когато многостранните институции и правителствените кредитори поемат почти целия риск, а частните кредитори получават почти всички печалби“.

Риск от неизпълнение на задълженията

В доклада на банката се отбелязва, че повечето държави, които миналата година са били изправени пред затруднения, са решили да преодолеят бурята, вместо да обявят фалит.

Притеснени от получаването на нови заеми, те се стремяха да запазят кредитния си рейтинг.

За да се разплатят с кредиторите обаче, това често е било свързано с бюджетни съкращения в други области или парите от Световната банка са били насочвани за изплащане на алтернативни заеми.

В периоди на финансови затруднения Световната банка преминава от предоставяне на нисколихвени заеми към предоставяне на безвъзмездни средства на държави с висок риск от затруднения.

Понастоящем организацията работи със страните кредитополучателки, за да ги обучи как да преструктурират дълга си по начин, който не изисква намаляване на социалните инвестиции.

Разширяване на неравенството

Развиващите се страни бяха особено засегнати от икономическите последици след пандемията.

Това се дължи на по-малките предложения за фискални стимули и по-слабите системи на здравеопазване.

Сегашното геополитическо напрежение застрашава допълнително растежа, тъй като редица държави се ориентират към по-изолирани търговски политики.

В по-положителен план икономическият растеж сред икономиките с ниски или средни доходи показа известна устойчивост през 2023 г., измерена чрез брутния национален доход (БНД).

Съотношението на дълга към БНД за икономиките с нисък или среден доход без Китай намаля с 0,8 процентни пункта през 2023 г.

Страните, които отговарят на условията за получаване на помощ по линия на МАР, показаха различен модел, заяви Световната банка.

Съотношението на дълга към БНД на държавите, отговарящи на условията за предоставяне на помощ по линия на МАР, се увеличи с 1,9 процентни пункта през 2023 г.

В отговор на нарастващите равнища на дълга Индермит Джил призова за повече защита на държавните кредитополучатели.

Както предприятията могат да преструктурират дълговете си, той заяви, че държавите трябва да могат да прибягват до подобни мерки, без да застрашават шансовете си за получаване на нови заеми.

„В епоха на голямо международно недоверие ще бъде трудно да се установят тези правила“, каза той.

„Но без тях всички основни цели за развитие ще останат в опасност.“

Анкети