Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Спад в производството на изкопаеми горива в ЕС - в България свиването е драстично

Анализи

Спад в производството на изкопаеми горива в ЕС - в България свиването е драстично

Спад в производството на изкопаеми горива в ЕС - в България свиването е драстично - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

През първата половина на 2023 г. се наблюдава значително понижение в производството на изкопаеми горива в ЕС, което достигна до най-ниските си нива в историята. Вятърът и слънчевата енергия продължават растежа си, като генерираната слънчевата енергия се увеличава с 13%, а вятърната с 5%. Водноелектрическата и ядрената енергия се възстановяват от историческите си дъна през 2022 г., въпреки че дългосрочната им перспектива е несигурна.

Спадът на изкопаемите горива се дължи предимно на значителен спад в търсенето на електроенергия на фона на постоянно високи цени на газа и електроенергията, както и поради намаленото промишлено производство и извънредните мерки през изминалата зима.

Според проучване на енергийния институт Ember производството на изкопаеми горива се е сринало със 17% достигайки до най-ниското си ниво в историята.

Експертите отчитат, че между януари и юни на 2023 г. изкопаемите горива са генерирали 410 TWh в ЕС, което представлява едва 33% от търсенето. Като най-драстично за този период е понижението при въглищата (- 23%), докато при газа намалението е с 13% на годишна база. През май въглищата поставиха рекорд, като за първи път генерираха по-малко от 10% от производството на електроенергия в ЕС.

На този фон търсенето на електроенергия е спаднало с 5% през първата половина на 2023 г

Поради високите цени на енергията и извънредните мерки, търсенето на електроенергия се е понижило значително до рекордно ниското ниво от 1261 TWh, което е под пандемичното дъно от 2020 г. от 1271 TWh и най-ниското поне от 2008 г. за настоящите държави-членки. Именно на този спад се дължи и драстичното намаление в производството на изкопаеми горива в ЕС, отчитат от енергийния институт.

Паралелно с това генерираната слънчевата енергия продължава да расте

Според данните ръстът в производството на  слънчева енергия продължи през първата половина на годината, като производството се увеличи с 13% в сравнение със същия период на 2022 г. Вятърното производство се повиши с 5%, докато хидроенергията се възстанови до средните нива (+11%). Ядрената индустрия спадна (-4%), но се очаква да се подобри с течение на годината. От януари до юни 17 държави са генерирали рекордни дялове на електроенергия от възобновяеми източници, като Гърция и Румъния надхвърлиха 50% за първи път, а Дания и Португалия надхвърлиха 75%.

Къде е България?

Пет от 27-те страни членки на блока - Португалия, Австрия, България, Естония и Финландия - отчитат спад от над 30 процента, според изследването.

Ember © Ember Ember
Ember © Ember Ember
Ember © Ember Ember
Ember © Ember Ember

В други 11 държави производството на електроенергия от фосилни горива се е свило с над 20 процента.

Въпреки това увеличението на енергията от възобновяеми източници не е достатъчно, посочва анализаторът Мат Юън.

„Имаме нужда да наблюдаваме по-бърза замяна на фосилните горива с чиста енергия“, отбелязва той.

Анкети