Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Търговската война между САЩ и Китай - последствията за Европа

Анализи

Търговската война между САЩ и Китай - последствията за Европа

Търговската война между САЩ и Китай - последствията за Европа - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Европа няма да може да избегне последиците от търговската война между САЩ и Китай, предупреди водещ белгийски икономист.

Войната в Украйна и продължителните последици от пандемията Covid-19 са допринесли за „забавяне на глобализацията“, което е накарало държавите да дадат приоритет на собствения си „икономически суверенитет“, заяви още в интервю за l'Echo Коен Де Леус, главен икономист на най-голямата белгийска банка BNP Paribas Fortis.

„Търговската война между Съединените щати и Китай, започната от Доналд Тръмп, не отслабна с Джо Байдън“, обясни той. „Напротив, тя се засили и дори се разпространи в други държави, като по този начин спря движението на глобализация на икономиката, започнало след падането на Берлинската стена.“

„Европа също няма да избегне търговската война с Китай. Икономическият суверенитет се превърна в основен проблем, който пандемията и войната в Украйна само засилиха“, добави Де Леус.

„Нова ера" на глобализацията?

Де Леус подчерта, че правителствената политика не е единствената причина за тази „нова ера“ на глобализацията. По-конкретно, той твърди, че поддържането на глобални вериги за доставки и преместването на производството в други държави става все по-трудно поради различни „технологични и физически ограничения“.

„Особено в Китай (износът) започна да достига определени граници", каза експертът и допълни:

„Работната ръка там вече не е толкова евтина, колкото преди, а нивото на производителност все още остава значително по-ниско от нашето. Към това се прибавят и транспортните разходи, които, заедно с нарастващите цени на енергията, ще продължат да оказват влияние върху международната търговия.“

Де Леус прогнозира с тревога, че сегашното „предимство“ на Китай пред Европа в автомобилната индустрия вероятно ще накара европейските политици в близко бъдеще да въведат протекционистично законодателство, което ще изостри напрежението с Пекин.

„В момента китайците произвеждат и изнасят повече електрически автомобили от европейците, тъй като те имат предимство пред нас, можем да очакваме съкращения в европейската автомобилна индустрия. Това ще накара европейските власти да се намесят, за да защитят нашата индустрия. Очевидно е, че това е конфликт в процес на зараждане“, заяви той.

Анкети