Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Китайски нефтохимически компании инвестират в производство на продукти за енергиен преход

Енергетика

Китайски нефтохимически компании инвестират в производство на продукти за енергиен преход

Китайски нефтохимически компании инвестират в производство на продукти за енергиен преход - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Китайските петролни рафинерии и нефтохимически компании инвестират десетки милиарди долари, за да произвеждат химикали от висок клас за слънчеви панели и литиево-йонни батерии, с намерението да печелят от нарастващото търсене на технологии за енергиен преход.

Инвестициите илюстрират стремежа на Китай да намали зависимостта си от внос и допълнително да затвърди господството си във веригите за доставка на възобновяема енергия и електрически превозни средства. Този ход изправя китайските компании в директна конкуренция срещу компании като Dow Chemical, Exxon Mobil и BASF.

Компании, включително Wanhua Chemical, Zhejiang Petrochemical Corp и Hengli Petrochemical и държавният петролен гигант Sinopec Corp, вече вървят към тази промяна, обясниха пред Ройтерс анализатори.

Именно тези фирми преминават от производство на основни нефтохимикали за полиестерни тъкани и пластмасови опаковки към производство на продукти с по-висока стойност като полиолефинови еластомери (POE), използвани за защита на клетките на слънчеви панели, полиетилен с ултрависоко молекулно тегло за сепаратори на литиево-йонни батерии и въглеродни влакна за лопатки на вятърни турбини.

Според Кели Куи, главен анализатор в консултантската компания Wood Mackenzie в Шанхай, пренаситеният пазар на Китай с полиетилен и полиестери след години на бързо разширяване на нефтохимическия капацитет е една от причините за промяната.

Стремежът също така е в съответствие с натиска на Пекин, компаниите да преодолеят технологичните затруднения за производството на ключови нови материали и укрепване на вътрешните вериги за доставки, за да бъде затвърден статутът на Китай като най-големия производител в света на електрически превозни средства, EV батерии и слънчеви панели.

„Компаниите се насочват към обслужване на новите енергийни сектори, където Китай вече е водещ в производството“, каза Джао Тонгянг, заместник-главен инженер в Китайския национален институт за петролно и химическо планиране (NPCPI).

ZPC, Hengli и по-малката рафинерия Shandong Chambroad Petrochemical изграждат комплекси за милиарди долари, за да произвеждат новите материали, като производството трябва да започне около 2025 г., обясниха пред Ройтерс служители на трите компании.

„Китай вече не изпитва недостиг на стокови химикали в насипно състояние и навлиза във фаза на конкуренция по отношение на разходите“, каза представител на Hengli Petrochemical, който вече изгражда химически парк на стойност 20 милиарда юана (2,77 милиарда долара) до нефтохимическия си комплекс в Далиан, в североизточен Китай.

Инженерни пластмаси, суровини за биоразградими пластмаси и електролити за литиеви батерии, както и пластмаси за сепаратори на батерии, са сред основните планирани продукти на новия завод.

След като създаде специализирано звено за технологии за батерии в края на 2022 г., Wanhua Chemical заяви през май, че ще инвестира 3,4 милиарда юана през настоящата година за суровини за аноди, катоди и електролити, използвани в литиеви батерии, съобщи още през юни China Chemical News.

Полиолефинови еластомери

Китайският производствен капацитет за POE, материал, използван за капсулиране на слънчеви панели, който е устойчив на ултравиолетова светлина и е по-издръжлив от EVA, ще нарасне до 1 милион метрични тона годишно до 2025 г. от нула на цена от около 20 милиарда юана, за да отговори на търсенето, което се очаква да се разшири с двуцифрени темпове, изчислиха представители на индустрията.

Около дузина компании, включително звена на Sinopec и PetroChina, изграждат или планират POE капацитет.

Вътрешното предлагане частично ще замести вноса на POE в Китай, който е нараснал средно с 23% годишно през последните пет години до рекордните 690 000 тона на стойност 13,7 милиарда юана през 2022 г., според китайските митници.

„Китай контролира 80%-90% от глобалния слънчев капацитет и е дом на 90% от производството на фотоволтаични капсулиращи фолиа, но няма местно производство на POE пелети“, каза Джао от NPCPI.

Очаква се Wanhua и Sinopec да бъдат първите комерсиални производители на POE в Китай.

През април Sinopec обяви пробна продукция в своята рафинерия Maoming.

От ZPC съвсем отварят свое POE съоръжение, което ще може да произвежда 400 000 метрични тона годишно до 2025/2026 г.

Анкети