Банки
ЕЦБ: Банковата система на еврозоната остава уязвима на външни сътресения
Банките в страните от еврозоната остават уязвими на външни сътресения, се посочва в доклада на Европейската централна банка: „Преглед на финансовата стабилност“.
„Негативните перспективи за икономическото развитие, наред с последиците от високата инфлация, оказват натиск върху възможностите на гражданите, фирмите и правителствата да обслужват дълговете си“, посочи вицепрезидентът на финансовата институция Луис де Гиндос.
Банките в страните от валутния съюз увеличават своите печалби на фона на повишаването на лихвените проценти от страна на ЕЦБ.
Те обаче „са изправени пред неблагоприятни фактори, свързани с по-високи разходи за финансиране, влошаване на качеството на активите и по-ниски обеми на кредитиране“, посочва ЕЦБ.
Като цяло банковата система на еврозоната е „добре подготвена да устои на тези рискове“, се казва в доклада на финансовата институция.
Въпреки това ЕЦБ смята, че наскоро увеличените капиталови буфери на банките трябва да бъдат запазени.
ЕЦБ повиши лихвените проценти с рекордно темпо, за да охлади нарастващата инфлация през последната година, но покачването на потребителските цени все още е над целта на банката от 2%. Междувременно по-високите разходи за заеми оказват влияние върху 20-те нации, които използват еврото, като миналата седмица Европейската комисия понижи прогнозите си за растеж за тази и следващата година.
„Слабите икономически перспективи, заедно с последиците от високата инфлация, натоварват способността на хората, фирмите и правителствата да обслужват дълга си“, каза вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос.
„Изключително важно е да останем бдителни, докато икономиката преминава към среда на по-високи лихвени проценти, съчетана с нарастваща несигурност и геополитическо напрежение.“ Луис де Гиндос предупреди, че рецесията е „възможен сценарий“ поради влошаващите се перспективи.
Той посочи пазарите на недвижими имоти, за които каза, че вече са в спад.
"Банките, които досега се възползваха от по-високи лихвени проценти, може да се сблъскат с проблеми, тъй като по-високите разходи за заеми водят до спад в търсенето на заеми", добави вицепрезидентът.