Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. От Фед на САЩ създават нова надзорна програма за банките, опериращи с криптовалути

Банки

От Фед на САЩ създават нова надзорна програма за банките, опериращи с криптовалути

От Фед на САЩ създават нова надзорна програма за банките, опериращи с криптовалути - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Държавните банки, които са членове на системата на Федералния резерв на САЩ, трябва да получат писмено надзорно невъзражение от Фед, преди да издават, държат или извършват транзакции в доларови токени, използвани за улесняване на плащания, като в това число попадат и стейбълкойните, обясняват в свое писмо от централната банка в старната.

От съобщението става ясно, че ФЕД на САЩ ще създаде своя нова надзорна програма за дейността свързани с криптовалута, блокчейн технология и технологично ориентирани небанкови партньорства на контролираните банки, с цел да разшири съществуващия вече контролен процес, като засили надзора си върху технологично управляваните дейности.

Съобщението за новата политика, изпратено до надзорния и проверяващия персонал в банките, подчинени на Федералния резерв, идват само ден след като платежният гигант PayPal обяви, че ще пусне свой собствен стейбълкойн - вид криптовалута, обикновено обвързана с традиционен актив, като най-често това е щатският долар.

Предишните подобни опити от страна на големи компании да пуснат свои стабилни монети срещнаха яростна съпротива от финансовите регулатори и политиците. Неотдавна плановете на Meta и Facebook през 2019 г. за пускане на стейбълкойна Libra бяха осуетени, след като регулаторите изразиха опасения, че това може да наруши глобалната финансова стабилност.

Сега, за да могат кредитните институции, зависещи от ФЕД да получат писмено невъзражение, позволяващо им да оперират със стабелкойни, банките ще трябва да докажат подходящо управление на риска, включително наличие на системи за идентифициране и наблюдение на всички потенциални опасности, сред които киберпрестъпления и заплахи за незаконно финансиране.

Получаването на писмено невъзражение от ФЕД не означава, че банките опериращи с този вид криптовалути се освобождават от надзор, а точно обратното – това ще бъде причина за още по-засилен мониторинг на дейността, обясняват от централната банкова система на САЩ.

Анкети