Енергетика
Балтийските държави късат с руската електрическа мрежа от 2025г.
Балтийските държави Литва, Латвия и Естония са информирали Русия и Беларус, че вече не искат да бъдат свързани към техните електрически мрежи от февруари 2025 г. След това те ще се свържат с европейската електрическа мрежа през Полша, пише в блога си журналистът Апостол Апостолов.
Балтийските държави бяха част от бившия Съветски съюз в продължение на десетилетия, но получиха независимост в началото на 90-те години. Оттогава има напрежение в отношенията с Москва. Политическата ситуация между трите страни и Кремъл беше практически прекъсната след нахлуването на руската армия в Украйна през 2022 година.
Литва, Латвия и Естония вече са членове на НАТО и Европейския съюз. Независимо от това, те все още дълго време бяха зависими от Русия за стабилно електрозахранване. С подкрепата на ЕС трите държави решиха през 2018 г. да преминат към системата на континентална Европа.
След началото на руската инвазия трите страни решиха да спрат да купуват руски електричество и газ. Но от технически и съображения за сигурност те все още бяха свързани с руската мрежа.
"Ще прекъснем последните енергийни връзки с Русия", каза Рокас Масиулис, директор на оператора на електропреносната мрежа в Литва. "В рамките на 6 месеца не само ще се изключим от руската и беларуската електропреносна мрежа, но и ще демонтираме последните останали силови кабели". Подобно послание дойде и от Латвия и Естония.
Най-настоятелни в отделянето от няколко години са латвийците. Естония подхождала с известна предпазливост и излизала с аргумент, че е твърде скъпо и не бива да се прибързва.
Бившият премиер на страната Кая Калас, която пое ролята на върховен представител по външната политика на ЕС, беше обявила през 2023 година, че очаква Естония да се отдели от мрежата 2 години. През това време ще трябва да се синхронизира с континенталната европейска мрежа.
Литва настояваше прекъсването да стане до началото на 2024 година. "Виждаме какво се случва в Украйна, където се колят хора и падат бомби. Не мисля, че е правилно да продължаваме да работим с агресор, само защото това ни спестява пари", излезе със становище мениджмънтът на литовския енергиен оператор.