Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. ЕП прие ключова реформа на пазара на електроенергия в ЕС

Енергетика

ЕП прие ключова реформа на пазара на електроенергия в ЕС

ЕП прие ключова реформа на пазара на електроенергия в ЕС - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Европейският парламент прие реформа на пазара на електроенергия в ЕС, която е насочена от една страна към това да защити потребителите от нестабилни цени, некачествени услуги или кризи, а от друга да насърчат инвестициите в енергия.

Мерките, съставени от регламент и директива, вече договорени със Съвета, бяха приети с 433 гласа „за“, 140 „против“ и 15 „въздържал се“ и 473 гласа „за“, 80 „против“ и 27 „въздържал се“.

Членовете на ЕП се ангажират, че потребителите ще имат право на достъп до договори с фиксирани цени или договори с динамични цени и ще получат важна информация за условията, които са избрали. Доставчиците няма да имат право едностранно да променят условията на договора.

Реформата дава възможност на страните от ЕС да забранят на доставчиците да прекъсват доставките на електроенергия за уязвимите клиенти, включително по време на спорове между доставчици и клиенти.

Договори за разлика

Законодателството предвижда т.нар. „договори за разлика“ или еквивалентни схеми със същите ефекти, за да се насърчат инвестициите в енергия. В „договори за разлика“ публичният орган компенсира производителя на енергия, ако пазарните цени падат твърде рязко, но събира плащания от него, ако цените са твърде високи. Използването на „договори за разлика“ ще бъде разрешено във всички инвестиции в ново производство на електроенергия, независимо дали от възобновяеми източници или от ядрена енергия.

Криза в цените на електроенергията

В текста се определя механизъм за обявяване на криза в цените на електроенергията. В ситуация на много високи цени и при определени условия ЕС може да обяви регионална или общоевропейска криза с цените на електроенергията, което ще позволи на държавите членки да предприемат временни мерки за определяне на цените на електроенергията за МСП и енергоемките промишлени потребители.

От средата на 2021 г., първоначално в контекста на икономическото възстановяване след COVID-19, а след това и поради проблеми с доставките на газ вследствие на войната на Русия срещу Украйна, цените на енергията нарастват. Високите цени на газа оказаха незабавен ефект върху цените на електроенергията, тъй като те са свързани помежду си в рамките на системата за подреждане по пределни разходи, където най-скъпият (обикновено на основата на изкопаеми горива) енергиен източник определя общата цена на електроенергията.

След одобрението на Парламента Съветът трябва също така официално да приеме законодателството, за да стане закон.

Анкети