Енергетика
Иван Хиновски: Базовата ядрена мощност е опора на енергетиката ни
Всички, които в момента говорят срещу изграждането на двата нови ядрени блока в АЕЦ „Козлодуй“, целят спирането на ядреното развитие на България. Това заяви в интервю за БГНЕС енергийният експерт Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ).
„2000 мегавата нови ядрени мощности са абсолютно необходими на България“, подчерта експертът и добави, че те са необходими не само на фона на излизането на ТЕЦ-овете, но и за да се компенсира неравномерното производство от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).
„Трябва да имаме базова мощност, това е една опора на българската енергийна система. Всички говорещи срещу тези проекти целят спирането на ядреното развитие на България. Категоричен съм!“, заяви Хиновски.
Според него има няколко важни фактори, без които не може да се изградят ядрените централи.
„Първо – опростяване на лицензионната процедура. Второ – създаване на европейски механизъм за финансиране и европейски консенсус за развитието на ядрената енергетика. Трето - общ пул от ядрени специалисти“, посочи енергийният експерт.
Той определи като „абсолютна утопия“, че ние можем да подготвим сами 1000 инженери през следващите пет години.
„Всички страни разчитат на международно сътрудничество за подготовка на кадри и на използването на кадри при лицензирането. Има такива сложни процеси, в които не сме в състояние сами да извършим регулирането и лицензирането на тези мощности“, обясни Хиновски.
Той смята, че трябва да се обърне за методическа и техническа помощ към ЕК.
„България трябва да предложи европейско сътрудничество в изграждането на ядрените мощности, тъй като стана ясно, че ние не само нямаме потенциална за финансиране и за подготовка на тези проекти. През следващите две години ни предстои да прочетем хиляди страници инженерна документация на модерни технологии, за които нямаме подготвени кадри. Без европейска помощ и европейско сътрудничество не можем да мръднем напред по тези проекти“, заяви Иван Хиновски.
Той обърна внимание и на реалната цена на развитието на ядрената енергетика и на ВЕИ-та. Експертът предупреди, че в публичното пространство тези два енергийни източника са неравнопоставени. „За евтиното ВЕИ производство не се отчитат разходите не само за развитието на мрежата за присъединяване, но и допълнителните тежки инвестиции от милиарди в развитието на преносната система. Това не влиза в разчетите на тяхната себестойност“, заяви Хиновски.
Той предупреди, че се неглижира и въпроса с отпадъците от ВЕИ-та. Става дума за милиони тонове перки, рециклирани панели и др., които ще се натрупат през следващите години.