Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. МАЕ: Световното потребление на електроенергия тази година расте с най-бързия си темп от 2007 г.

Енергетика

МАЕ: Световното потребление на електроенергия тази година расте с най-бързия си темп от 2007 г.

Въпреки че намаляват от предишни върхове, цените на енергията в Европа все още са високи спрямо с нивата им преди Covid-19

МАЕ: Световното потребление на електроенергия тази година расте с най-бързия си темп от 2007 г. - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

През 2024 г. и 2025 г. се очаква световното потребление на електроенергия да нарасне средно с 4 на сто -  най-бързият темп от 2007 г. насам. Това прогнозират в последния си доклад от Международната агенция по енергетика (МАЕ). Според анализа тази тенденция ще бъде подхранена от стабилен икономически растеж, интензивни горещини и продължаваща електрификация в глобален мащаб.

От МАЕ отчитат, че подобни резки скокове, но за кратко са наблюдавани през 2010 г. след глобалната финансова криза и през 2021 г. след срива на търсенето, предизвикан от Covid-19.

В настоящия момент обаче драстичния ръст в потреблението се наблюдава поради няколко различни фактора. Особено увеличение на търсенето на електроенергия през 2024 г. се прогнозира в Китай (6,5%), Индия (8%) и САЩ (3%).

Експертите очакват, както през 2024 г., така и през 2025 г. нарастването на световното потребление на електроенергия да бъде значително по-високо от растежа на световния БВП от 3,2%. За сравнение през 2022 и 2023 г. търсенето на електроенергия е нараствало значително по-бавно от глобалния БВП.

Конкретно за Европейския съюз се очаква ръст на търсенето с 1,7% през 2024 г., тъй като икономическите трудности отшумяват, но несигурността относно темповете на растеж се запазва, отбелязват от МАЕ.

Според данните потреблението на електроенергия в ЕС се е свило през предходните две години, като важен двигател е спадът на производството от енергоемките отрасли.

„Признаци за възстановяване на търсенето на електроенергия в ЕС се появиха от четвъртото тримесечие на 2023 г. Растежът набра още повече сила през първата половина на 2024 г., когато цените на енергията се стабилизираха и различни индустрии, които преди това бяха ограничили дейността си, се възобновиха. Въпреки че намаляват от предишни върхове, цените на енергията в Европа все още са високи спрямо с нивата им преди Covid-19. Това, съчетано с умерено бавна макроикономическа перспектива, продължава да тежи върху някои индустрии и повишава несигурността относно скоростта на възстановяване на търсенето“, пишат в доклада си от МАЕ.

Анкети