Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Първата рециклирана вятърна турбина беше поставена в Белгия

Енергетика

Първата рециклирана вятърна турбина беше поставена в Белгия

Първата рециклирана вятърна турбина беше поставена в Белгия - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Първата изцяло рециклирана вятърна турбина беше поставена в Белгия. Тя е свалена от Австрия, изцяло реновирана в Нидерландия и ще работи поне двайсетина години в Маасмехелен, пише в блога си българският журналист, живеещ в Белгия Апостол Апостолов.

„Правим нещо за първи път уникално. Проектът е голямо предизвикателство за нас и не смятаме, че турбините втора ръка са лоша инвестиция, разказа пред няколко местни медии, ръководителят на реновиращата компания Петер Веркруйсен.

От Groep Bolckmans уверяват, че турбината ще има 97% ефективност и след две десетилетия. Освен това, гарантират, че за всеки нов собственик поставянето на втора ръка винаги ще излиза по-евтин план в сравнение с чисто новите, съобщи фламандското обществено радио VRT 2.

Компанията, реноворала турбината, се чувства спокойна за бизнеса си на фона на сигналите, че секторът навлиза в криза.

„Тези турбини дават добър бизнес в бъдеще, има пазар в Белгия“, спокоен е Петер Веркруйсен.

Наскоро в страната беше официално отбелязан и обратен процес – изграден вятърен парк ще бъде разрушен и на негово място ще бъдат поставени по-мощни перки втора ръка.

Процесите по инсталиране и заменяне на рециклирани мощности се следят под лупа от федералното правителство, за което „зелената енергия“ е ключов приоритет.

Токът от слънце и вятър е в ресора на фламандския министър Зухал Демир, която е наредила на отделните провинциални правителства да намерят начин и създадат  условия за инсталиране на възможно повече вятърни паркове.

Не е обаче лесна задача, тъй като пространството във фламандската част е вече на изчерпване. Затова, операторите са решили да започне поетапно разрушаване на старите вятърни паркове и на тяхно място да бъдат инсталирани по-мощни перки.

Такъв проект тече от лятото в Ломел. Операторът Aspiravi, заяви че ще разруши 8 вятърни турбини и на тяхно място ще ги замени с 12. Старите 10-годишни перки са произвеждали по 48 000 MWh годишно. Новите – по 115 000 MWh годишно, с които ще се захванват над 33 000 домакинства.

Какво става със стария парк? В никакъв случай няма да отиде за скрап. Те може спокойно да работят поне още 20 години – потвърждава и нидерландската компания Business in Wind, специализирана в демонтаж и преустройство на вятърни паркове за втора употреба. Много малко елементи е действителност отивали на сметището.

Годишно компанията демонтира по 60 вятърни турбини, които ги релокира на друго място. От тази дейност в бюджета й влизат по 20 милиона евро на година, разказа преди месеци в репортаж белгийската телевизия VRT.

В Белгия единици са разрушените вятърни паркове. Следващите години обаче техният брой ще се увеличи. Очаква се първата голяма вълна да се случи след 2 години, казва Мартен Дейдин от Фламандската асоциация за вятърна енергия. Според него идните години ще се отвори и пазарът за втора ръка

Досега в Ланакен са подменени няколко вятърни турбини от брюкселската Antrogroup. Литовската компания Inikti разрушава паркове на Engie в Hoogstraten, за да ги възстанови в Германия. Части от четири вятърни турбини от Ломел вече са в Обединеното кралство. Други елементи пък пътуват за Украйна.

„Все повече паркове ще бъдат демонтирани, а фирмите ще изпитват трудности при намирането на купувачи, опасяват се още от Business in Wind. Според тях, ако така се запази динамиката на пазара, те няма да успеят да намерят купувачи за всички демонтирани паркове и ще се наложи някои от тях да бъдат рециклирани, дори да са в работещо състояние.

Не така стои въпросът с вятърните паркове в морето. Според Агенцията за развитие на Западна Фландрия, тези паркове са построени да издържат много дълго време. Едно преместване е практически невъзможно и финансово неизгодно. Изчисления показали, че един подобен проект за релокация от Белгия до Италия би струвал 1 милион евро.

Втора ръка в условия на задаваща се криза

Секторът с вятърни турбини втора ръка изглежда, че има светло бъдеще в Белгия и няма притеснения от сигналите за задаваща се криза заради войната в Украйна. Браншови сдружения заявиха пред медиите, че много от проектите на техни членове са пропаднали заради поскъпването на материалите, разходите за труд и отпускането на банкови заеми.

Пазарът на електроенергия е много непредвидим. Никой не може да предвиди бъдещата цена на тока. Така че инвеститор, който прави инвестиция от милиарди долари днес, няма никаква сигурност по отношение на цената на произведената енергия в бъдеще. Поради тази причина гарантираната изкупна цена за мегаватчас е необходимо условие за привличане на инвеститори", пояснява още Анеми Вермейлен.

Федералният министър на енергетиката Тине Ван дер Стратен, в чиито ресор са офшорните вятърни паркове заявява, че е запозната с притесненията на сектора. В отговор казва, че правителството вече е процес на разработване на механизъм за субсидиране на новите офшорни вятърни паркове.

На въпрос дали новите паркове ще струват по-скъпо на данъкоплатцитев сравнение с тези, които работят, министърът признава, че не може да отговори в момента

Същите опасения съществуват и за вятърните турбини на сушата. От Фламандската асоциация за вятърна енергия (VWEA) заявиха, че са получили сигнали, че разходите нарастват.

Вятърните паркове на сушата са регионална компетентност и в компетентността на министър Зухал Демир. Според нея в момента няма необходимост да се увеличи държавната подкрепа за сектора.

Във фламандска Белгия се работи се следи внимателно да не се стига до свръхсубсидиране на сектора. Не се допускат грешките от миналото. Следи се ситуацията ежегодно, проучват се пазарните условия и всеки проект се преценява дали е печеливш или не, обяснява министърът.

„Ако има драстични скокове и сътресения, ще видим това в годишния ни мониторинг и проучването ни на пазарните условия. Тогава можем да отговорим как бихме помогнали, не и към този момент. В момента няма нужда от допълнителни субсидии“, категорична е Демир.

Федерални амбиции

Изглежда, че сигналите за задаваща се криза не притесняват федералното правителство, което следва управленския си план - да увеличи производството на възобновяема енергия през офшорните зони до 8 GW до 2040 г.

Към момента има един действащ офшорен парк, който беше изграден в периода 2009-2021 година. В процес на разработка е втора зона – плаващ остров. През пролетта министърът на Северно море Винсент Ван Куикенборн поръча изготвянето на доклад, за да се види дали е възможно строителството на трети парк в офшорната морска зона.

Според специалистите от Arcadis, изготвили доклада, изграждането на трета зона в Северно море ще дойде в повече на природата. Препоръките са, че ще има негативни последици както за жителите по крайбрежието, така и с икономиката свързана с корабоплаването и пристанищата, пише в. "L'Echo".

Така че пред правителството на Александър де Кро или следващите правителства остава възможността да намерят други места, на които да бъдат инсталирани допълнителните „зелени“ мощности.

Мащабният проект за превръщането на Северно море от гробище на изпразнени и изоставени газови кладенци в най-голямата зелена електроцентрала в Европа беше лансиран по време на среща на високо равнище тази година в Белгия.

Анкети