Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Разработването на „Южен Парс“ в последна фаза: Иран ще добива 56 млн. куб. м. газ дневно

Енергетика

Разработването на „Южен Парс“ в последна фаза: Иран ще добива 56 млн. куб. м. газ дневно

Разработването на Южен Парс в последна фаза: Иран ще добива 56 млн. куб. м. газ дневно - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

В присъствието на президента на Иран Ебрахим Раиси беше открита последната фаза от разработването на газовото находище „Южен Парс“ - най-голямото в света офшорно газово находище в Персийския залив, предаде Анадолската агенция.

В речта си на церемонията по откриването на пристанище Асалуех в югозападната провинция Бушер Раиси определи работата по дълго отлагания проект като „сложна и уникална“.

Той заяви, че проектът ще помогне на Иран да осигури своя дял в находищата, които споделя с други съседни държави в Персийския залив.

Първоначално от находището ще се добиват 15 млн. куб. м. газ дневно, след което добивът ще нарасне до 56 млн. куб. м. газ, 50 000 барела газов кондензат и 750 метрични тона сяра дневно, съобщи иранското министерство на петрола.

Газовото находище „Южен Парс“, разположено в Персийския залив, е открито от Националната иранска петролна компания (НИПК) през 1990 г.

Определяно като най-голямото газово находище в света по отношение на запасите, „Южен Парс“ се оценява на 14 трилиона кубически метра извлекаеми запаси от газ и 18 милиарда барела извлекаем втечнен природен газ.

Проектът на практика беше оставен на заден план, след като френският гигант Total се отказа от него през август 2018 г. след възстановяването на санкциите срещу Иран от предишната администрация на САЩ.

Китайската национална петролна компания (КНПК) се намеси, за да замени Total като оператор, но два месеца по-късно и тя се оттегли под натиска на американските санкции.

През октомври 2018 г. НИПК започна работа по проекта с помощта на местни експерти и консултанти.

Раиси заяви, че проектът се изпълнява от местни ирански експерти, след като чуждестранните фирми се оттеглиха от него, като добави, че страната вече не зависи от чуждестранни консултанти.

В своето изказване министърът на петрола Джавад Оуджи заяви, че откриването на проекта е сложило край на 20-годишното чакане и е спестило на страната 800 млн. долара от разходите за разработване на газовото находище.

Той твърди, че през последните две години Иран е постигнал самостоятелност във всички сектори на петролната индустрия.

Анкети