Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Заради разногласия по петролните квоти: Ангола се оттегли от ОПЕК

Енергетика

Заради разногласия по петролните квоти: Ангола се оттегли от ОПЕК

Заради разногласия по петролните квоти: Ангола се оттегли от ОПЕК - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

снимката е илюстрована

Ангола реши да се оттегли от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) на фона на разногласията по отношение на квотите за добив на петрол, предаде АФП.

Министърът на минералните ресурси и петрола Диамантино Азеведо заяви, че решението не е взето лесно, но членството в ОПЕК вече не отговаря на интересите на африканската страна.

„Досега не сме имали влияние върху квотите, но ако останем в ОПЕК, ще понесем последиците от решението да спазваме производствените квоти“, обясни той. Тогава Ангола ще бъде „принудена да намали производството си“, добави той.

„Смятаме, че в този момент Ангола не печели нищо от оставането си в организацията и в защита на интересите си реши да напусне“, каза Азеведо.

От президентството съобщиха, че решението е взето на заседание на кабинета под председателството на президента Жоао Луренко в столицата Луанда.

След заседанието Луренко е подписал указ за официализиране на въпроса, се каза в съобщението.

Азеведо заяви, че Ангола е недоволна от решението на ОПЕК от миналия месец да намали допълнително производството през следващата година в опит да подкрепи нестабилните цени.

„Смятаме, че е настъпил моментът нашата страна да се съсредоточи повече върху целите си“, каза той пред държавната телевизия TPA.

„Ако останем в ОПЕК, Ангола ще бъде принудена да намали производството си, а това противоречи на политиката ни да избягваме спад и да спазваме договорите“.

Ангола е един от най-големите износители на петрол в Африка на юг от Сахара, заедно с Нигерия.

И двете страни изразиха недоволство от производствените си квоти на министерската среща на ОПЕК през ноември, тъй като се стремят да увеличат производството, за да си осигурят жизненоважна чуждестранна валута.

Срещата трябваше да бъде отложена с няколко дни заради разногласията.

„Когато виждаме, че сме в организации и нашият принос, нашите идеи не дават никакъв ефект, най-доброто нещо е да се оттеглим“, заяви Азеведо.

Анкети