Анализи
Енергиен преход под въпрос: Строежите на въглищни ТЕЦ-ове в Китай достигнаха най-високото ниво от 2015 г.
Вместо да замени въглищата, чиста енергия в страната се наслоява като допълнителен източник заедно със силната позиция на изкопаемите горива
![Енергиен преход под въпрос: Строежите на въглищни ТЕЦ-ове в Китай достигнаха най-високото ниво от 2015 г. - Tribune.bg](/uploads/articles/big/articles__22b5b29c3fb2dd8f8237e9c387493a4a.webp?v=1)
Започнатите строежи на въглищни електроцентрали в Китай в края на 2024 г. са достигнали най-високото си ниво от 2015 г. насам.
Такава констатация правят в последния си доклад от Центъра за изследване на енергетиката и чистия въздух (CREA) и Global Energy Monitor (GEM). Данните са на база анализ на двугодишното развитие на енергийния преход с по-конкретен фокус върху въглищните проекти в страната за второто полугодие на 2024 г.
В доклада се посочва, че въглищата енергия запазва все още силно влияние въпреки рязко нарастващите количества чиста енергия през 2024 г.
През изминалата година е започнало изграждането на проекти за производството на електроенергия от въглищни централи (ТЕЦ) с общ капацитет от около 94,5 гигавата, което е най-високото ниво от 2015 г. Според експертите това сигнализира, че значителен брой нови централи ще бъдат пуснати в експлоатация през следващите 2-3 години, което допълнително затвърждава ролята на въглищата в енергийната система.
В доклада се посочва, че на този фон чистата енергия в Китай е нараснала през 2024 г., като дори се е превърнала в ключов икономически двигател, но използването на слънчева и вятърна енергия е спаднало рязко през четвъртото тримесечие на 2024 г., което със сигурност не е било свързано с метеорологичните условия.
Разрешенията за въглищна енергия и дейността по нови проекти остават високи въпреки някои признаци на забавяне. През миналата година са били разрешени 66,7 GW нови въглищни мощности – по-малко от предходните години, но все още доста над нивата, наблюдавани през първата половина на годината. Междувременно новите и възобновени предложения за енергия от въглища възлизат на общо 68,9 GW, което е спад от 117 GW през 2023 г. и 146 GW през 2022 г., предполагайки макар и бавно потенциално охлаждане.
Докато секторът на чистата енергия поддържа бърз растеж през последните години, очертавайки се като ключов двигател на икономическата експанзия през 2023–2024 г., едновременното широкомащабно разширяване на въглищната енергия създава противоречива динамика, уточняват анализаторите. През 2024 г. Китай добави 356 GW вятърни и слънчеви мощности – 4,5 пъти повече от добавените в ЕС и почти еквивалентни на общия инсталиран вятърен и слънчев капацитет в САЩ до края на годината. Тази рекордна експанзия подчертава лидерството на Китай във възобновяемите енергийни източници, но вместо да замени въглищата, чистата енергия се наслоява като допълнителен източник заедно със силната позиция на изкопаемите горива.