Имоти
Цените на жилищата в Обединеното кралство падат с 1,8% през 2023 г.
Цените на жилищата в Обединеното кралство завършиха 2023 г. надолу с 1,8% в сравнение с декември 2022 г., оставяйки ги с почти 4,5% под рекорда за всички времена, регистриран в края на лятото на 2022 г. Цените останаха непроменени в сравнение с ноември, след като се отчетоха сезонните ефекти, посочва статистиката.
Поглед назад към 2023 г.
Активността на пазара на жилища беше слаб през 2023 г. Общият брой сделки се движи с 10% под нивата отпреди пандемията през последните шест месеца, като тези, включващи ипотека, са намалели дори повече (20%), отразявайки въздействието на по-високите заеми разходи. От друга страна, обемът на паричните транзакции продължава да надвишава нивата преди Covid.
„Въпреки че цените на жилищата са умерено по-ниски и доходите се покачват, поне в парично изражение, това не е достатъчно, за да компенсира въздействието на по-високите ипотечни лихви, които през последните месеци все още бяха повече от три пъти над преобладаващите рекордно ниски нива през 2021 г. след пандемията, посочват експертите от една от най-големите кредитни институции във Великобритания Nationwide Building Society.
.
В резултат на това достъпността на жилищата остава разтегната. Кредитополучател, който получава средния доход в Обединеното кралство и купува типичен имот за купувач за първи път с 20% депозит, ще има месечна вноска по ипотека, равняваща се на 38% от заплатата, което е доста над дългосрочната средна стойност от 30%.
В същото време изискванията за депозит остават непосилно високи за много от онези, които искат да купят – 20% депозит за типичен дом, който купува за първи път, се равнява на 105% от средния годишен брутен доход – спад от най-високата стойност за всички времена от 116 %, регистриран през 2022 г., но все още близо до нивото преди финансовата криза от 108%.
Какво следва през 2024 г.?
„Напоследък има някои обнадеждаващи признаци за потенциалните купувачи, като лихвите по ипотечните кредити спадат. Инвеститорите станаха по-оптимистично настроени, че централната банка на Англия вече е повишила лихвите достатъчно, за да върне инфлацията към целта и ще намали лихвите през следващите години. Тази промяна е важна, тъй като намалява дългосрочните лихвени проценти, които са в основата на ценообразуването на фиксираните ипотечни лихви.
Въпреки това бързо възстановяване на активността на пазара или промяна на цените на жилищата през 2024 г. изглежда малко вероятно. Докато натискът върху разходите за живот отслабва, като темпът на инфлация сега е под темпа на растеж на средната заплата, доверието на потребителите остава слабо и анкетьорите продължават да отчитат ниски нива на запитвания за нови купувачи. Освен това, докато пазарите прогнозират, че следващото движение на банковия лихвен процент ще бъде надолу, все още съществуват рискове за повишаване на лихвените проценти. Инфлацията намалява, но мерките за вътрешния ценови натиск остават твърде високи, прогнозират от статистиката.
„Изглежда вероятно, че комбинация от солиден ръст на доходите, заедно със скромно по-ниски цени на жилищата и лихви по ипотечните кредити, постепенно ще подобри достъпността с течение на времето, като междувременно активността на жилищния пазар ще остане доста потисната. Ако икономиката остане бавна и лихвите по ипотечните кредити се понижат само постепенно, както очакваме, цените на жилищата вероятно ще отбележат нов малък спад или ще останат като цяло непроменени (може би от 0 до -2%) през 2024 г., прогнозират експертите.