Крипто
Първи успех: Законопроектът за криптоиндустрията в САЩ мина в Камарата на представителите
От SEC се опасяват, че приемането на Закона за финансовите иновации и технологии за 21-ви век (FIT21) ще създаде нови регулаторни пропуски в страната
Криптоиндустрията в САЩ празнува най-голямата си политическа победа. Камарата на представителите одобри широкообхватен законопроект, регламентиращ дейността на пазарите на цифрови активи. Текстът бе подкрепен с 279 на 136 гласа, получавайки подкрепа и от част от демократите, предават местните информационни агенции.
„Камарата на представителите на САЩ прие „Закона за финансовите иновации и технологии за 21-ви век“ (FIT21), в преломен момент за екосистемата на цифровите активи в САЩ. Регламентът осигурява стабилна, изпитана във времето защита на потребителите и регулаторна сигурност, необходима, за да позволи на иновациите в цифровите активи да процъфтяват в странат“, уточниха от Комисията по финансови услуги в Камарата на представителите на САЩ в съобщение на своя уебсайт.
От информацията става ясно, че регламентът предоставя на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) нова юрисдикция върху цифровите стоки и изяснява юрисдикцията на Комисията по ценни книжа и борси (SEC) върху цифровите активи, предлагани като част от инвестиционен договор. Освен това законопроектът установява процес за разрешаване на търговията на вторичния пазар на цифрови стоки, ако те първоначално са били предложени като част от инвестиционен договор. Законопроектът предвижда и конкретни изисквания за разкриване на клиенти, защита на активи и оперативни изисквания за всички субекти, които трябва да бъдат регистрирани в CFTC и/или SEC.
В публикация на своя уебсайт от Комисията по ценни книжа и борси (SEC) припомнят, че от 90 години в САЩ действа пакет от федерални закони насочени към регулиране на пазара с ценни книжа. С появата на криптоиндустрията тези правила се прилагат и върху цифровите активи.
Редица участници в крипто индустрията обаче многократно се противопоставяха срещу тези регламенти в продължение на повече от десет години, твърдейки, че законите за ценните книжа не бива да се прилагат за тях. Не веднъж от криптосектора в страната настояваха, че трябва да се създаде нов набор от правила, които със задна дата да се приложат към харектерните за индустрията операции.
Сега в САЩ в резултат на наказателни обвинения и присъди по обвинения от SEC някои от най-известните лидери в крипто индустрията са в затвора, очакват присъда или подлежат на екстрадиране обратно в САЩ.
Съдилищата в страната по различни дела срещу криптоборси и техните основатели многократно заемаха позицията на SEC, постановявайки, че законите за ценните книжа се прилагат, когато крипто активи или свързани с крипто инвестиционни схеми се предлагат или продават като инвестиционни договори.
На този фон от SEC изразиха своите опасения, че новият Закон за финансовите иновации и технологии за 21-ви век ще създаде нови регулаторни пропуски и ще подкопае десетилетия опит по отношение на надзора на инвестиционните договори, излагайки инвеститорите и капиталовите пазари на неизмерим риск.
Въпреки неудобрението от страна на регулатора от криптосектора отчитат успеха си, тъй като това е първият път, когато голям законопроект за криптоактиви е одобрен от една от камарите на Конгреса. Предстои Законопроектът да се насочи към Сената на САЩ, където бъдещето му е много по-мрачно, коментират анализатори. Подкрепата за него остава неясна там, като съответните комисии не са работили толкова върху въпросите за регулирането на криптовалутите.
САЩ изостанаха от други юрисдикции при установяването на крипторегулации и въпреки настоящето гласуване и одобрение, пътят до прилагането на подобен регламент далеч не е приключил.